17 październik 2024

Siedmiu wykonawców zainteresowanych rozbudową dk 25

zdjęcie: Siedmiu wykonawców zainteresowanych rozbudową dk 25 / v13413218
v13413218
Siedmiu wykonawców złożyło oferty ws. zaprojektowania i rozbudowy odcinka drogi krajowej nr 25 między Biskupicami Ołobocznymi a Ostrowem Wielkopolskim – poinformowała w czwartek GDDKiA. Najniższą ofertę, w wysokości ponad 266 mln zł, złożyło konsorcjum firm: Kobylarnia i Mirbud.

Najwyższa złożona oferta opiewała na ponad 508 mln zł. Alina Cieślak z poznańskiego oddziału GDDKiA poinformowała w czwartek, że komisja przetargowa przystępuje do analizy ofert.

Przetarg na wyłonienie wykonawcy odcinka o długości ponad 6 km ogłoszony został w sierpniu. Inwestycja realizowana będzie w latach 2025-2028 w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Wykonawca będzie miał za zadanie zrealizowanie inwestycji w systemie projektuj i buduj w okresie 36 miesięcy od podpisania umowy - z wyłączeniem okresów zimowych podczas budowy.

Projektowana rozbudowa drogi rozpoczyna się na istniejącej drodze krajowej nr 25 w rejonie miejscowości Biskupice Ołoboczne, kończy zaś w rejonie istniejącego węzła Ostrów Wielkopolski Wschód, na skrzyżowaniu dróg S11 i DK25.

„W ciągu najbliższych lat gruntownie zmienimy wygląd i przebieg obecnej drogi krajowej nr 25 na odcinku Konin - Kalisz - Ostrów Wielkopolski. Powstanie ok. 68 km dwujezdniowej drogi o parametrach klasy GP - główna ruchu przyspieszonego, prowadzącej w większości po nowym śladzie. Realizacja inwestycji zapewni obejście miejscowości, przez które aktualnie przebiega DK25, m.in Kalisza, Rychwała czy Kokanina” – podała Cieślak.

Planowana inwestycja na etapie prac przygotowawczych podzielona została na trzy pododcinki: Konin - Kokanin, Kokanin - Biskupice Ołoboczne, tj. obwodnica Kalisza oraz Biskupice Ołoboczne - Ostrów Wielkopolski.

„Dla odcinka Konin - Kokanin uzyskaliśmy decyzję środowiskową (DŚU). Obecnie opracowujemy materiały przetargowe, aby w IV kw. tego roku ogłosić postępowanie na realizację trzech odcinków inwestycyjnych w systemie projektuj i buduj tj. Konin - Rychwał, Rychwał - Zbiersk i Zbiersk – Kokanin” – podała Cieślak.

Trwa postępowanie administracyjne ws. wydania DŚU dla obwodnicy Kalisza. Obecnie prowadzone są prace geologiczne potrzebne do przygotowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, niezbędnej do określenia warunków posadowienia obiektów budowlanych. Po wykonaniu tej dokumentacji możliwe będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w systemie projektuj i buduj. (PAP)

rpo/ malk/