29 marzec 2024

W maju ZRID na budowę obwodnicy Morawicy

zdjęcie: W maju ZRID na budowę obwodnicy Morawicy / pixabay/254579
W maju planowane jest uzyskanie pozwolenia ZRID na budowę obwodnicy Morawicy (Świętokrzyskie) – poinformował w piątek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że w tym roku ruszy także budowa trasy S74 z Kielc do Mniowa.
REKLAMA

Klimczak w piątek w Kielcach poinformował o realizacji inwestycji drogowych w woj. świętokrzyskim. W maju planowane jest uzyskanie decyzji ZRID dla obwodnicy Morawicy w ciągu dk 73, trasa ma być przejezdna w kwietniu 2026 r. - zaznaczył. Minister przypomniał, że w fazę realizacji wszedł kolejny odcinek S74 w regionie.

„Została podpisana największa umowa na inwestycję drogową w historii regionu świętokrzyskiego - 1,1 mld zł na zaplanowanie i wybudowanie drogi S74 od Cedzyny do Łagowa wraz z obwodnicą Łagowa. To jest odcinek o długości 30 km z 16 wiaduktami, 13 mostami z wieloma budowlami infrastruktury drogowej, która ma ułatwić życie kierowcom” – zaznaczył minister Klimczak.

Podkreślił, że „będzie to bardzo nowoczesna droga, która jest niezwykle ważna dla województwa świętokrzyskiego, ponieważ łączy je z województwami podkarpackim i łódzkim. Chcielibyśmy, żeby za 39 miesięcy odcinek pomiędzy Kielcami a Opatowem był już przejezdny” – powiedział Klimczak.

Dodał, że w tym roku ma rozpocząć się budowa 16-kilometriwego odcinka trasy S74 na zachód od Kielc. „Planujemy jeszcze w tym roku decyzje ZRID na odcinek do Mniowa, tak żebyśmy mogli do roku 2026 zrealizować tę niezwykle ważną inwestycję” – zaznaczył minister.

Minister zaznaczył, że „odblokowanie pieniędzy z KPO pozowali przejść do realizacji bardzo potrzebnych inwestycji”. „Jeżeli chodzi o sam transport, to jest ponad 26 miliardów, które przeznaczamy na infrastrukturę drogową, kolejową i portową” – zaznaczył.

„Dzisiaj jesteśmy na etapie renegocjacji niektórych wskaźników, tak, żebyśmy mogli do końca 2026 roku zrealizować wszystko to, co jest zaplanowane. Oczywiście modyfikujemy nasze plany. Nasi poprzednicy nie wszystko zaplanowali we właściwy sposób. My oprócz odblokowania tych pieniędzy chcemy, żeby to były plany, które służą ludziom, przedsiębiorcom i rolnikom” – powiedział Klimczak.

Minister zaapelował do samorządowców o to, aby przy planowanych inwestycjach drogowych szeroko informować o prowadzonych konsultacjach społecznych, ponieważ uwzględnienie głosu mieszkańców gwarantuje, że na etapie realizacji inwestycji nie będzie dochodzić do protestów. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ wkr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany