kategoria: Kraj
10 grudzień 2022

3 tys. żołnierzy dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej w sobotę złoży przysięgę wojskową

zdjęcie: 3 tys. żołnierzy dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej w sobotę złoży przysięgę wojskową / fot. PAP
fot. PAP
W sobotę, w całym kraju, ponad 3 tys. żołnierzy dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej złoży przysięgę wojskową; ponad 15 tys. żołnierzy przeszło dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową - powiedział w Olsztynie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
REKLAMA

Minister wskazywał, że bezpieczeństwo Polsce gwarantuje liczne, dobrze uzbrojone wojsko i współpraca z sojusznikami z NATO.

Szef MON w Olsztynie wziął udział w przysiędze żołnierzy-ochotników, którzy wstąpią w szeregi Wojska Polskiego. "Ponad 400 żołnierzy dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej złożyło przysięgę. W całym kraju, w całej Polsce ponad trzy tysiące dziś żołnierzy dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej składa albo za chwilę złożyły przysięgę wojskową" - powiedział Błaszczak.

Przekazał, że ponad 15 tys. żołnierzy przeszło dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową. "W przyszłym roku przygotowanych mamy 25 tys. miejsc, jeśli będzie taka potrzeba - liczę na to, że będzie - mamy przygotowane również dodatkowe miejsca" - podkreślił szef MON.

Minister Błaszczak stwierdził, że bezpieczeństwo militarne kraju opiera się na licznym i dobrze uzbrojonym wojsku oraz współpracy z sojusznikami z NATO. Przypomniał, że w warmińsko-mazurskim stacjonują żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji - ćwiczą tu współpracę.

Mówiąc o liczebności armii Błaszczak podkreślił, że ma to olbrzymie znaczenie, jeśli chodzi o odstraszanie agresora. "Jesteśmy świadomi wyzwań, jakie stoją przed naszym krajem, doskonale wiemy, że władcy Rosji postanowili odtworzyć imperium zła, postanowili odbudować imperium rosyjskie, dlatego zaatakowali Ukrainę, u naszych granic toczy się wojna. Naszą odpowiedzią, jedyną właściwą odpowiedzią, jest wzmacnianie Wojska Polskiego" - podkreślił szef MON.

Szef MON wskazywał, że Wojsko Polskie jest wyposażane w nowoczesną broń, m.in. koreańskie czołgi K2, które będą stacjonować w jednostkach podległych 16 dywizji zmechanizowanej. "Byli tacy, którzy mówili, że te moje plany jako szefa MON wyposażania wojska w nowoczesna broń są tylko na papierze" - dodał.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa umożliwia rozpoczęcie służby w Wojsku Polskim po zakończeniu dwuetapowego szkolenia – szkolenia zasadniczego oraz specjalistycznego, które trwa do 11 miesięcy w wybranej przez ochotnika jednostce wojskowej. To nowa forma służby wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny.

Szef MON zapowiedział także, że w czasie ferii zimowych w całym kraju odbędzie się kolejna edycja akcji "Trenuj z wojskiem", w której - za zgodą rodziców - będą mogli wziąć udział już 15-latkowie. (PAP)

autor: Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Karol Kostrzewa,

jwo/ kos/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany