kategoria: Kraj
23 czerwiec 2024

55 proc. Polaków, którzy nie jadą na wakacje, nie ma na to odpowiednich środków

zdjęcie: 55 proc. Polaków, którzy nie jadą na wakacje, nie ma na to odpowiednich środków / fot. PAP
fot. PAP
55 proc. Polaków nieplanujących wyjazdu w czasie tych wakacji jako główny powód takiej decyzji podaje powody finansowe - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej. Dodano, że dla 46 proc. osób, które wyjeżdżają w wakacje kluczowym czynnikiem jest koszt pobytu.
REKLAMA

Ponad połowa, bo 55 proc. Polaków, którzy nie planują wyjazdu w tym sezonie wakacyjnym (tj. od 21 czerwca do 30 września br.), jako główny powód swojej decyzji wskazuje, że "nie posiada odpowiednich środków" - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez ARC Rynek i Opinia. Co piąty uzasadnia to z kolei innymi obowiązkami lub zobowiązaniami, a tyle samo badanych stwierdziło, że nie czuje potrzeby wyjeżdżania w okresie wakacyjnym. 21 proc. osób wskazała na powody prywatne, rodzinne i towarzyskie, w tym na brak odpowiedniego towarzystwa.

Według raportu dla 46 proc. osób, które w tym sezonie wakacyjnym planują wyjazd, kluczowym czynnikiem jest koszt pobytu w konkretnym miejscu noclegowym. Zaznaczono jednocześnie, że w przypadku tej grupy bardziej wrażliwi cenowo są wyjeżdżający do jakiegoś miejsca w Polsce (47 proc.) niż za granicę (41 proc.).

Dodano, że dla ponad jednej czwartej planujących wyjechać istotne jest bliskie lub bezpośrednie sąsiedztwo dzikiej przyrody, dla niemal co piątego respondenta bogate zaplecze, infrastruktura rekreacyjna i rozrywkowa w bliskiej odległości od miejsca noclegu, a 29 proc. respondentów deklaruje, że ważna jest dla nich estetyka i komfort miejsca docelowego. Ponadto 21 proc. wyjeżdżających zależy wyposażeniu w konkretne udogodnienia (np. telewizja, internet) na miejscu, 18 proc. kieruje się renomą miejsca noclegowego jako sprzyjającego relaksowi i wyciszeniu, a 13 proc. tym, czy miejsce noclegowe funkcjonuje w sposób zrównoważony.

Osoby deklarujące wyjazd w Polsce lub zagranicę zapytano również, ile zamierzają nań wydać. W przypadku urlopowiczów zostających w kraju niespełna 30 proc. badanych na główny wyjazd wakacyjny chce przeznaczyć kwotę pomiędzy 1001 a 2000 zł na osobę. Co piąty respondent planuje wydać wyższą kwotę od 2001 do 3000 zł oraz tyle samo pytanych chce zmieścić się w budżecie poniżej 1000 zł.

Z kolei 30 proc. osób planujących pobyt za granicą deklaruje, że przeznaczy na to powyżej 5000 zł na osobę. Kolejne 20 proc. pytanych planuje wydać mniej niż 2000 zł na osobę lub nie wie jeszcze, ile wyda, 10 proc. respondentów planuje budżet od 4001 do 5000 zł, a po 15 proc. zadeklarowało kwoty od 2001 do 3000 zł i od 3001 do 4000 zł.

W publikacji zauważono również, że w tegorocznym letnim sezonie wakacyjnym wyjazdy w celach turystycznych z co najmniej jednym noclegiem poza miejscem zamieszkania planuje 70 proc. Polaków. Większość, bo 66 proc. respondentów, którzy mają już plany wakacyjne, na swój główny - tj. najdłuższy lub najważniejszy - wyjazd wakacyjny wybierze miejsce w Polsce, a 28 proc. wyjedzie za granicę.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w terminie 20-29 maja 2024 r. - wyjaśniono. Próba w badaniu składała się z dwóch części, tj. z reprezentatywnej, ogólnopolskiej próby 1017 Polaków w wieku 18-65 lat oraz 1021 osób, które w sezonie letnim planują wyjechać na wyjazd turystyczny lub wypoczynkowy z co najmniej jednym noclegiem. (PAP)

bpk/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany