2 sierpień 2022

Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW zorganizowało ćwiczenia z przeciwdziałania atakom dronów

zdjęcie: Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW zorganizowało ćwiczenia z przeciwdziałania atakom dronów / fot. PAP
fot. PAP
Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW z Biurem Badań Kryminalistycznych ABW oraz ekspertami Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia zorganizowało ćwiczenia z przeciwdziałania atakom z wykorzystaniem dronów - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
REKLAMA

Żaryn poinformował, że celem ćwiczeń była ocena stopnia podatności przestrzeni publicznej i infrastruktury krytycznej na ataki z użyciem bezzałogowych statków powietrznych, a także podwyższenie odporności państwa na związane z tym zagrożenia.

Ćwiczenia odbyły się w ostatni weekend na poligonie w Zielonce pod Warszawą. Zaprezentowano tam, jak najlepiej przeciwdziałać działaniu dronów przystosowanych do transportu ładunków wybuchowych, które zostały spreparowane przy pomocy materiałów dostępnych w warunkach domowych do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego.

"W trakcie przyprowadzonego szkolenia potwierdzono i zweryfikowano również posiadane przez ABW zdolności w zakresie efektywnej identyfikacji i neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych wykorzystywanych przez wrogie podmioty państwowe i pozapaństwowe" - zaznaczył Stanisław Żaryn.

Dodał, że przeprowadzone ćwiczenia są jednym z elementów najlepszych praktyk w zakresie podejścia do terroryzmu. "Przeciwdziałanie zamachom i aktom przemocy jest efektem wielopodmiotowego współdziałania struktur bezpieczeństwa, obronności, ośrodków naukowo-badawczych i organów systemu antyterrorystycznego państwa (the-whole-of-the government-approach). Jest to także kontynuacja cyklu wcześniejszych działań podejmowanych przez ABW od 2021 r. na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom związanym z ekstremistyczną eksploatacją improwizowanych ładunków wybuchowych i substancji CBRN (broń chemiczna, biologiczna, radiologiczna i nuklearna - PAP)" - zaznaczył Żaryn.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany