kategoria: Kraj
1 czerwiec 2024

Fabryka Wody otwarta - aquapark, saunarium i edukatorium za 375 mln zł

zdjęcie: Fabryka Wody otwarta - aquapark, saunarium i edukatorium za 375 mln zł / fot. PAP
17 basenów, 11 zjeżdżalni, 16 saun i edukatorium to atrakcje otwartego w sobotę centrum wodnej rekreacji w Szczecinie. Obiekt, nazwany Fabryką Wody, powstał w miejscu dawnego kąpieliska. Budowa trwała ponad cztery lata i pochłonęła ponad 375 mln zł.

Otwarcie szczecińskiego aquaparku ze strefą edukacyjną zaplanowano jako prezent na Dzień Dziecka. Najmłodsi (do 14 roku życia) wchodzili w sobotę za darmo, a witał ich prezydent miasta Piotr Krzystek.

Fabryka Wody to nowoczesny kompleks rekreacyjny, z basenami wewnętrznymi i zewnętrznymi, zjeżdżalniami, placami zabaw. Jest tam też strefa sportu, z kręgielnią, ścianką wspinaczkową, boiskiem m.in. do siatkówki plażowej. Realizacja inwestycji trwała ponad cztery lata. Kosztowała 349,7 mln zł. Plus 25,8 mln zł na wyposażenie Edukatorium.

„Szczecinianie długo czekali na ten piękny obiekt. Trudno znaleźć lepszą datę otwarcia niż 1 czerwca - Dzień Dziecka” – mówił Krzystek, witając pierwszych gości.

Kolejki dla kas przy Fabryce Wody formowały się już przed godz. 6. Po otwarciu o godz. 9 strefę basenów błyskawicznie wypełniło ponad tysiąc osób. W dniu otwarcia najmłodszych zaproszono na zajęcia edukacyjne i zjeżdżalnie, przez cały dzień odbywały się też konkursy i animacje. W całym kompleksie może przebywać maksymalnie 2,2 tys. gości, a na basenach 1200.

Podczas inauguracji prezydent Szczecina przypomniał, że aquapark był jedną z kilku najbardziej oczekiwanych przez szczecinian inwestycji, obok m.in. stadionu piłkarskiego. Podkreślił również, że Fabryka Wody powstała w miejscu kąpieliska Gontynka, które zostało zamknięte po wakacjach 2000 r. „Kontynuujemy tradycje tego miejsca, ale w tej nowoczesnej formie. I, co jest ważne, nie tylko z rekreacją, ale z czymś absolutnie wyjątkowym, z edukatorium, gdzie będziemy uczyli o wodzie, o jej roli w naszym życiu, o tym, jak ją szanować, jak ją mądrze wykorzystywać. Myślę, że będzie to atrakcja nie tylko dla szczecinian i nie tylko dla dzieci” – powiedział Krzystek.

Fabryka Wody podzielona jest na kilka stref. Aquapark to 14 niecek basenowych wewnętrznych, w tym baseny rekreacyjne z masażerami i leżankami oraz basen sportowy. Są tam też dwie jaskinie wodne, wodny plac zabaw, cztery wanny spa, sześć zjeżdżalni wewnętrznych, gra interaktywna oraz pokoje zagadek. W sezonie letnim otwarta jest strefa basenów zewnętrznych składająca się z dwóch niecek i wodnego placu zabaw oraz pięciu zjeżdżalni. Łączna powierzchnia 17 basenów to ok. 2,4 tys. m kw. Natomiast 11 zjeżdżalni ma w sumie 500 m.

W ulokowanym na trzech kondygnacjach saunarium znajduje się 16 saun, np. Havana w karaibskim klimacie czy Wulkaniczna. Są tam również pokoje masażu, tężnia solankowa, baseny schładzające i grota lodowa. W strefie sportu znajduje się m.in. ścianka wspinaczkowa (13 m) i kręgielnia, a między budynkami - mały amfiteatr, który zimą będzie przekształcony w lodowisko.

Edukatorium wypełniają multimedialne i manualne eksponaty, które inspirują do odkrywania tajemnic fizyki, matematyki, biologii, chemii, geografii. Podzielone jest na sześć bloków tematycznych: kosmos, klimat, ocean, człowiek, cywilizacja wody i hydroinżynieria. Motywem przewodnim każdego z nich jest woda. Tzw. winda animacyjna umożliwia podróż w kosmos, a specjalny tunel pozwala „zobaczyć” głębię oceanu. Zwiedzającym towarzyszą przewodnicy (także wirtualni), który zapraszają do sal edukacyjnych, gdzie można „stworzyć” tęczę i chmury, zbudować tamę albo zwodować statek.

W niedzielę wstęp będzie już płatny. Obiekt jest otwarty od godz. 9 do 22. W Fabryce Wody pracuje ok. 300 osób, w tym 70 ratowników.

Nowe centrum wodnej rekreacji ma się samo finansować; z budżetu Szczecina spłacany ma być tylko kredyt, który zaciągnięto na inwestycję. „Plan jest taki, żeby z wpływów pokryć koszty. Jeśli frekwencja dopisze, to na pewno tak będzie” - powiedział PAP Konrad Stępień, prezes miejskiej spółki Fabryka Wody, która zbudowała i zarządza obiektem. „Prognozujemy, że koszty pokrywające się z przychodami to będzie kwota między 80 a 90 milionów złotych rocznie”. (PAP)

tma/ sdd/