kategoria: Kraj
19 czerwiec 2024

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami w dużej części kraju

zdjęcie: IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami w dużej części kraju / fot. PAP
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę wieczorem ostrzeżenia drugiego oraz trzeciego - najwyższego stopnia przed burzami w części kraju. Alert dla 11 województw wydało też wcześniej RCB.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia IMGW wydał w powiatach woj. śląskiego, małopolskiego i opolskiego: kłobuckim, częstochowskim, lublinieckim, tarnogórskim, myszkowskim, zawierciańskim, olkuskim, będzińskim, gliwickim, chrzanowskim, bieruńsko-lędzińskim, mikołowskim, rybnickim, raciborskim, wodzisławskim, pszczyńskim, wadowickim, oświęcimskim, bielskim, cieszyńskim oraz żywieckim.

Alert najwyższego stopnia obowiązuje też na terenie Tych, Bielsko-Białej, Jastrzębia-Zdrój, Rybnika, Gliwic, Bytomia, Zabrza, Częstochowy, Jaworzna, Mysłowic i Sosnowca.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w południowo-wschodniej części kraju. Na terenie województw: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego i południowej części województwa dolnośląskiego.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia to najwyższy stopień ostrzeżeń wydawany przez instytut. Oznacza on gwałtowne burze, którym towarzyszą opady deszczu do 55 mm oraz porywy wiatru do 120 km/h. Występować również może grad.

W tych częściach Polski, gdzie wydano ostrzeżenie drugiego stopnia podczas burz może spaść od 15 mm do 40 mm na metr kwadratowy, a wiatr może osiągnąć nawet 110 km/h. Lokalnie może spaść grad.

Ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia oznaczają możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

W środę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego oraz części powiatów w województwach wielkopolskim i podlaskim SMS o treści: "Uwaga! Dziś i w nocy (19/20.06) burze, ulewny deszcz, grad i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które możne porwać wiatr". (PAP)

jls/ jann/