3 luty 2024

Kandydat na prezydenta Poznania - zapewne w przyszłym tygodniu

zdjęcie: Kandydat na prezydenta Poznania - zapewne w przyszłym tygodniu / fot. PAP
Najpewniej w przyszłym tygodniu rozstrzygnięta będzie sprawa kandydata PiS na prezydenta Poznania - powiedział PAP szef wielkopolskich struktur PiS poseł Zbigniew Hoffmann. Końca dobiegają ustalenia ws. kandydatów na prezydentów innych wielkopolskich miast.

W regionie jest siedem miast, w których w nadchodzących wyborach samorządowych wybrani zostaną prezydenci. Hoffmann przyznał, że kwestia kandydatury w najbardziej prestiżowym z nich, w stolicy regionu, wciąż nie jest rozstrzygnięta.

Niewykluczone, że kandydatem w mieście będzie jeden z dwóch poznańskich posłów: Szymon Szynkowski vel Sęk lub Bartłomiej Wróblewski. Poznańscy politycy PiS mówili wcześniej, że chcieliby, aby kandydatem w stolicy Wielkopolski była kobieta - wskazywana jest np. poznańska radna Klaudia Strzelecka.

"Jeśli chodzi o kandydatury w wielkopolskich prezydenckich miastach, proces wyłaniania kandydatów jeszcze trwa, w niektórych w zasadzie sytuację mamy jasną. Natomiast rzeczywiście najbardziej złożona sytuacja jest w Poznaniu. Chcemy mieć naprawdę dobrego kandydata, który w kampanii zderzy się z obecnym prezydentem” – powiedział PAP przewodniczący zarządu wojewódzkiego PiS w Wielkopolsce Zbigniew Hoffmann.

Obecny prezydent miasta Jacek Jaśkowiak (PO) zadeklarował już, że jest zainteresowany startem w wyborach i walką o trzecią kadencję.

"Prezydenturę Jacka Jaśkowiaka oceniam bardzo krytycznie - tak niewiele zrobił dla Poznania dobrego i tak dużo w Poznaniu zepsuł. Stolica Wielkopolski zeszła ze ścieżki rozwojowej. Jednocześnie trzeba przyznać, że Poznań to trudne miasto dla kandydata nie tylko Prawa i Sprawiedliwości, ale prawicy generalnie. Tym bardziej musimy bardzo uważnie przyglądać się potencjalnym kandydatom i wyłonić tego najlepszego” – powiedział Hoffmann.

Polityk nie chciał mówić o konkretnych nazwiskach, przyznał jednak, że pula potencjalnych kandydatur nie jest duża.

"Podtrzymuję, że nie musi to być, tak w Poznaniu, jak i innych miastach, kandydatura pochodząca bezpośrednio z mojej informacji politycznej. Możemy udzielić poparcia osobie, która startuje pod flagą własnego komitetu wyborczego. Moim zdaniem w Poznaniu najbardziej korzystną sytuacją byłoby, gdyby kandydat przez nas popierany był takim kandydatem nieoczywistym. Pracujemy nad tym, na ile to się uda w tej chwili nie rozstrzygnę. Nie jest tajemnicą, że w grę wchodzą także obaj poznańscy posłowie. Ten proces wyłaniania kandydatów musi się bardzo szybko zakończyć, nastąpi to w najbliższych dniach, nie wykluczam, że w przyszłym tygodniu” – powiedział.

Pytany o to, jaki ma być pomysł na kampanię wyborczą w Poznaniu i czy kandydat PiS skupi się na punktowaniu ewentualnych słabości, błędów i niepowodzeń obecnie urzędującego prezydenta Hoffmann powiedział, że kampania ma nieść pozytywny przekaz.

"Niezależnie od szans naszego kandydata i oczekiwanego wyniku najważniejszą kwestią jest zaprezentowanie pomysłu na Poznań. Tego bym oczekiwał, myślę, że oczekują tego także wszyscy mieszkańcy Poznania, nie tylko ci, którzy nas popierają. Jestem absolutnie przekonany, że obecny prezydent takiej strategii rozwojowej dla miasta nie posiada" - powiedział.

Zbigniew Hoffmann powiedział też, że regionalne struktury partii finiszują proces budowania list do sejmiku. Trwa kompletowanie list do rad gmin i powiatów.

Jacek Jaśkowiak (PO) wygrał w Poznaniu wybory w 2014 i 2018 roku; ubiegając się o reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej zwyciężył w pierwszej turze, zdobywając 55,9 proc. poparcia. Kandydat PiS nigdy nie wygrał wyborów w stolicy Wielkopolski. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agz/