21 listopad 2023

KEP odwołała bp. Stefana Regmunta z funkcji członka Komisji Rewizyjnej i Komisji Nadzorczej Caritasu Polska

zdjęcie: KEP odwołała bp. Stefana Regmunta z funkcji członka Komisji Rewizyjnej i Komisji Nadzorczej Caritasu Polska / fot. PAP
fot. PAP
Konferencja Episkopatu Polski odwołała emerytowanego biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefana Regmunta z funkcji członka Komisji Rewizyjnej i Komisji Nadzorczej Caritasu Polska. W 2020 r. bp Regmunt został ukarany przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w wyjaśnianiu sprawy wykorzystania seksualnego osób małoletnich.
REKLAMA

Na Jasnej Górze zakończyło się we wtorek 396. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, na którym biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu.

Jak czytamy w komunikacie przekazanym we wtorek PAP, z funkcji członka Komisji Rewizyjnej KEP i Komisji Nadzorczej Caritasu Polska odwołany został bp Stefan Regmunt.

Bp Stefan Regmunt w latach 2007-2015 był biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W czerwcu 2021 roku Stolica Apostolska zakazała bp. Stefanowi Regmuntowi uczestniczenia w celebracjach w diecezji, udziału w gremiach Konferencji Episkopatu Polski i nakazała mu finansowe uczestnictwo w wydatkach diecezji związanych z przeciwdziałaniem wykorzystaniu seksualnemu małoletnich.

W komunikacie Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka z 26 czerwca 2021 roku poinformowano, że "Stolica Apostolska działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka +Vos estis lux mundi+ – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stefana Regmunta w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej".

Jak informowała "Gazeta Wyborcza", w roku 2014, po spotkaniu z jedną z osób poszkodowanych przez podległego mu kapłana, ks. Stanisława R., bp. Regmunt miał zaniedbać zgłoszenia tej sprawy do Kongregacji Nauki Wiary.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany