3 luty 2024

Miasto ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego

zdjęcie: Miasto ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego / fot. PAP
Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka na pięć kolejnych sezonów artystycznych. Zgłoszenia kandydatur można składać do 8 kwietnia.

Ratusz poinformował na stronie internetowej, że wśród wymagań stawianych kandydatom/kandydatkom są między innymi: wykształcenie wyższe, minimum 5-letnie doświadczenie przy tworzeniu projektów teatralnych, pracy w instytucji kultury lub organizacji pozarządowej w obszarze kultury, a także minimum 5-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem.

Osoby startujące w konkursie są zobowiązane do pisemnego opracowania 5-letniego programu realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju Teatru. Szczegóły dotyczące wymagań wobec startujących w konkursie zawarte są w zarządzeniu opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej.

Zgłoszenia można składać do 8 kwietnia.

Jak podkreślono w komunikacie, Miasto Stołeczne Warszawa oczekuje, że Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka będzie łączył poszanowanie tradycji teatralnego rzemiosła z poszukiwaniem nowoczesnych form scenicznych i dbałością o wysoki poziom artystyczny.

"Teatr powinien być instytucją odpowiedzialną, posiadającą spójną misję i wizję oraz rozwijającą aktywną i świadomą publiczność, która się z nim utożsamia. Instytucja powinna zadbać o komfort i oczekiwania dotychczasowej publiczności, ale także otwierać się na nowych odbiorców i nowe odbiorczynie, w tym młodych dorosłych, proponując im odpowiednie spektakle i aktywności, w tym także działania edukacyjne" - wskazano.

W ogłoszeniu konkursowym zwrócono uwagę na sytuację kryzysową w Teatrze i na potrzebę stworzenia planu naprawczego. Zaznaczono, że przeciwdziałanie sytuacjom konfliktowym w zespole, tworzenie przyjaznego i bezpiecznego miejsca pracy powinno być istotnym aspektem programu przyszłego dyrektora bądź przyszłej dyrektorki.

5 stycznia ze stanowiska dyrektorki Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy została odwołana Monika Strzępka. Obowiązki dyrektora pełni teraz Mariusz Guglas, dotychczasowy wicedyrektor teatru.

Władze Warszawy podjęły taką decyzję w związku z nierealizowaniem przez dyrektorkę zapisów umowy określającej warunki organizacyjno-finansowe działalności instytucji kultury i programu działania teatru.

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka powstał w 1949 r., od 1955 r. jego siedzibą jest Pałac Kultury i Nauki. Od tamtego czasu zrealizowano w nim wiele ważnych przedstawień, w których grał szereg znakomitych aktorów i aktorek. Podczas sprawowania funkcji dyrektora przez Gustawa Holoubka, instytucja zyskała status głównego ośrodka teatralnego w Warszawie oraz jednego z najważniejszych w Polsce. Od 2023 roku Gustaw Holoubek jest oficjalnym patronem instytucji. (PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ agz/