kategoria: Kraj
9 lipiec 2024

Ostatniej doby 60 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

zdjęcie: Ostatniej doby 60 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią / v27228942
v27228942
60 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią odnotowała ostatniej doby Straż Graniczna - podał we wtorek w komunikacie Podlaski Oddział SG.
REKLAMA

Do prób dostania się migrantów do Polski doszło w rejonie działania placówek SG w Białowieży, Czeremsze oraz Mielniku.

"Kilku cudzoziemców na widok polskich patroli zaniechało próby sforsowania granicy i wycofało się w głąb Białorusi" - poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG (POSG) w Białymstoku mjr Katarzyna Zdanowicz.

Od 13 czerwca na 90 dni obowiązuje na ok. 60 km odcinku granicy z Białorusią w powiecie hajnowskim w Podlaskiem strefa buforowa z zakazem przebywania. Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości.

Służby chroniące granicę podały w ubiegłym tygodniu podsumowując trzy tygodnie obowiązywania strefy, że od początku funkcjonowania strefy o 56 proc. spadła w tym czasie liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy w porównaniu do tego samego czasu przed wprowadzeniem strefy. Podkreślono również, że zatrzymywanych jest także mniej osób zajmujących się przemytem migrantów.

POSG podsumował, że dotąd w lipcu było 250 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej.

Łącznie od początku 2024 r. zatrzymano dotąd 214 osób za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy z Białorusią i 5 na granicy z Litwą. To organizatorzy i osoby pomagający w przemycie osób z Białorusi do Polski i dalej na zachód Europy. Za to przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.(PAP)

kow/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany