27 listopad 2022

Pałac Prezydencki otwarty dla zwiedzających

zdjęcie: Pałac Prezydencki otwarty dla zwiedzających / fot. PAP
fot. PAP
Historyczne wnętrza Pałacu Prezydenckiego, m.in. Sala Kolumnowa, Sala Orderu Orła Białego, Sala im. Lecha Kaczyńskiego, Sala Obrazowa, Sala Chorągwiana, zostały udostępnione w niedzielę gościom w ramach dnia otwartego.
REKLAMA

Gmach, zwykle niedostępny dla gości, to prawdziwa atrakcja dla wielbicieli historii, architektury i sztuki.

Gościom Pałacu zostały udostępnione do zwiedzania historyczne wnętrza, m.in. Sala Kolumnowa, Sala Orderu Orła Białego, Sala im. Lecha Kaczyńskiego, Sala Obrazowa, Sala Chorągwiana. Zaprezentowany również zostanie nowy wystrój Sieni Wielkiej, eksponujący wizerunki Orła Białego na przestrzeni dziejów Rzeczypospolitej. Można było też zajrzeć do pałacowej kaplicy.

"Pałac Prezydencki ma ponad 12 tys. m kw., jest ponad dwukrotnie większy od Białego Domu. Jego historia jest niezwykle interesująca. Powstał w połowie XVII wieku i można w nim zobaczyć niezwykle interesujące sale, pełne polskiego malarstwa, a także polskich symboli narodowych" - powiedział Konrad Komerlicki z Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zwiedzający mogli podziwiać obrazy z wystawy „Romantyczność. Malarstwo polskie XIX wieku”, przygotowaną z okazji Roku Romantyzmu Polskiego we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie. Na ekspozycję składają się m.in. prace Józefa Brandta, Jana Matejki, Artura Grottgera, Wojciecha Gersona, Józefa Simmlera, Januarego Suchodolskiego, Henryki Beyer czy Marcina Zaleskiego.

Chętnych do zwiedzania nie brakowało, już od rana wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia ustawiła się kilkusetmetrowa kolejka oczekujących. Pierwsi goście oczekiwali na wejście ponad godzinę przed otwarciem zwiedzania. Wśród odwiedzających Pałac byli nie tylko Warszawiacy, ale także goście z całej Polski oraz zagraniczni turyści.(PAP)

Autorka: Monika Rutke

mr/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany