kategoria: Kraj
7 lipiec 2024

Per-Anders Graberg na Magnezji triumfatorem 80. Derbów na Służewcu

zdjęcie: Per-Anders Graberg na Magnezji triumfatorem 80. Derbów na Służewcu / fot. PAP
fot. PAP
Szwedzki dżokej Per-Anders Graberg na 3-letniej kasztanowatej klaczy Magnezja wygrał na służewieckim torze 80. prestiżową gonitwę na dystansie 2400 metrów.
REKLAMA

Do wyścigu zgłoszono dwadzieścia koni - siedem klaczy i trzynaście ogierów.

Dystans Magnezja pokonała w czasie 2.32,0 i wyprzedziła o dwie długości 3-letniego gniadego ogiera Zen Spirit, na którym jechał dżokej Vaclav Janacek. Trzeci na celowniku zameldował się 3-letni gniady ogier Smoke Plume (dżokej Martin Srnec).

"Myślę, że to dla nas bardzo udany wyścig. Szkoda, że Magnezja nie może potwierdzić mojej opinii" - powiedział żartem PAP Per-Anders Graberg.

Rywalizacje przeprowadzono na torze elastycznym. Było pochmurno z przejaśnieniami.

Kolejne miejsca w czołowej dziesiątce zajęły: 4. gniady ogier Cunning Fox (dżokej Stefano Mura), 5. ogier kasztanowaty No Stress (dżokej Szczepan Mazur), 6. także ogier kasztanowaty Mister Ursus (dżokej Salvatore Sulas), 7. ogier gniady Naughty Peter (dżokej Richard Kingscote), 8. ogier gniady Wild Warrior (praktykant dżokejski Erboł Zamudin Uulu), 9. gniada klacz Bonnie Elisabeth (dżokej Adam Florian) i 10. siwy ogier Colonius (dżokej Kamil Grzybowski).

Zwycięzca warszawskiego wyścigu Derby otrzymał zaproszenie do udziału w gonitwie Gordon Stakes na dystansie 2400 metrów z pulą nagród 240 tys. funtów szterlingów organizowanej 1 sierpnia w Goodwood. Strona angielska pokrywa koszty zapisu, transportu oraz pobytu konia i obsługi.

Pula nagród w niedzielnej gonitwie wyniosła 227 500 złotych. Triumfator otrzymał 130 tysięcy, a kolejni 52, 26, 13 oraz 6,5 tys. złotych.

Gonitwa Derby została ufundowana przez XII lorda miasta Derby sir Edwarda w 1780 roku. W Polsce wyścig po raz pierwszy rozegrany został na Polu Mokotowskim w 1896 roku.

Derby stanowi tak zwaną drugą koronę. Jeśli koń wcześniej wygra Nagrodę Rulera (1600 m), a później St. Leger, zdobywa miano trójkoronowanego.

Oddany do użytku publiczności w 1939 roku tor na Służewcu uważany jest przez miłośników jeździectwa za jeden z najbardziej funkcjonalnych i najładniejszych obiektów tego typu w Europie. Poprzednio sympatycy wyścigów pasjonowali się rywalizacją na startym torze przy ulicy Polnej na Polu Mokotowskim.(PAP)

jej/ krys/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany