kategoria: Kraj
14 maj 2023

Ponad 3 tys. żołnierzy NATO na ćwiczeniu "Griffin Shock 23-1”

zdjęcie: Ponad 3 tys. żołnierzy NATO na ćwiczeniu
fot. PAP
Ponad 3 tys. żołnierzy i kilkaset pojazdów z pięciu krajów NATO bierze udział w ćwiczeniu "Griffin Shock 23-1” na poligonie w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie) - podało w sobotę dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód.
REKLAMA

Na poligonie w Orzyszu odbyła się w sobotę ceremonia przekazania 2. Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych w podporządkowanie dowódcy Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód gen. dyw. Zenonowi Brzuszko.

"To pierwszy dowódca dywizji w Sojuszu Północnoatlantyckim, który przyjął w podporządkowanie jednostkę armii USA" - poinformował rzecznik prasowy dowództwa WDP-W ppłk Dariusz Guzenda.

Protokół przekazania podpisali gen. Brzuszko i dowódca Wielonarodowego Korpusu Północnowschodniego gen. broni Jürgen - Joachim von Sandrart, w obecności dowódcy 4 Dywizji Piechoty USA gen. dyw. Davida Hodna oraz dowódcy 2 Pułku Kawalerii USA płk. Roberta S. McChrystala.

"Ćwiczenia sojusznicze, takie jak Griffin Shock 23-1, są okazją do zweryfikowania poziomu interoperacyjności ćwiczących wojsk i w konsekwencji identyfikacji zadań, które pozwolą szybciej i pełniej zintegrować siły wzmocnienia Sojuszu przekazane w podporządkowanie. To ćwiczenie jest również demonstracją naszej gotowości do obrony tej części Europy" - powiedział podczas uroczystości generał Brzuszko.

Jak podało w sobotnim komunikacie dowództwo WDP-W, celem zaplanowanego do 26 maja ćwiczenia "Griffin Shock 23-1" jest pokazanie jednomyślności i wiarygodności członków Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas realizacji postanowień na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.

"Ćwiczenie to wspiera inicjatywy Sojuszu, na które sojusznicy zgodzili się podczas Szczytu NATO w Madrycie w 2022 roku" - przypomniano.

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji - Północny Wschód koordynuje działania grup bojowych wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO rozmieszczonych na Litwie i w Polsce. Dowództwo pozostaje również w gotowości do prowadzenia działań w ramach obrony kolektywnej zgodnie z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany