reklama
kategoria: Kraj
2 czerwiec 2024

Procesja do Świątyni Opatrzności Bożej z relikwiami św. Jadwigi królowej Polski

zdjęcie: Procesja do Świątyni Opatrzności Bożej z relikwiami św. Jadwigi królowej Polski / fot. PAP
fot. PAP
Z placu Piłsudskiego wyruszyła w niedzielę procesja z relikwiami św. Jadwigi królowej Polski. Przejdzie Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. Tam odbędą się centralne obchody XVII Święta Dziękczynienia pod hasłem "Dziękujemy za służbę człowiekowi".
REKLAMA

Uczestników pobłogosławił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. Na czele precesji niesiony jest krzyż, a za nim sztandary i relikwie św. Jadwigi królowej Polski. W tym roku, obok osób konsekrowanych i wiernych, w procesji biorą udział środowiska związane ze św. Jadwigą, bł. Edmundem Bojanowskim i bł. ks. Jerzym Popiełuszką.

Uczestnicy XVII Święta Dziękczynienia w tym roku dziękują Opatrzności Bożej za te trzy osoby, które służyły Polakom. W 2024 r. przypada 650. rocznica urodzin św. Jadwigi, 25. rocznica beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego i 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Św. Jadwiga pochodziła z dynastii Andegawenów. Była córką Elżbiety Bośniaczki i Ludwika Węgierskiego, siostrzeńca króla Polski Kazimierza Wielkiego. Po śmierci ojca, który w latach 1370-1382 rządził także Polską, w 1384 r. została koronowana na króla Polski, a tym samym została samodzielnym władcą.

Zgodnie z programem procesja z relikwiami około godz. 8.25 przejdzie obok kościoła św. Aleksandra, kierując się w stronę Belwederu, gdzie spodziewana jest około godz. 8.55. Około godz. 11.00 przejdzie obok kościoła św. Antoniego M. Zaccarii, gdzie do feretronu z wizerunkiem św. Jadwigi dołączą relikwie czczonych w Świątyni Opatrzności Bożej polskich świętych i błogosławionych oraz oficjalne delegacje wraz z biskupami.

Centralnym punktem obchodów będzie uroczysta msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00 z udziałem członków Episkopatu Polski. Liturgii będzie przewodniczył metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś, który również wygłosi homilię.

Zgodnie z tradycją po eucharystii 2 czerwca zostanie otwarte miasteczko dla dzieci. W tym czasie zaplanowano gry rodzinne. Będzie także możliwość zwiedzenia muzeum Mt 5,14 Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.

O godz. 15.00 odmówiona zostanie "Koronka do miłosierdzia Bożego", a o godz. 17.30 usłyszymy "Kantatę o bł. Edmundzie Bojanowskim". Muzyka odwołuje się do polskiego dziedzictwa kulturowego i do polskiej tradycji pieśni liturgicznych. Szczególnym elementem są wplecione w kantatę piosenki wiejskie, których autorem jest Bojanowski. W utworze przypomniane zostaną również fragmenty zapisków i wypowiedzi bł. Stefana Wyszyńskiego i słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas mszy beatyfikacyjnej bł. Edmunda Bojanowskiego.

O godz. 21.30 zaplanowano wspólne uwielbienie, które poprowadzi Darek "Maleo" Malejonek z przyjaciółmi i grupa uwielbienia wspólnoty "Królowa Pokoju". Obchody zakończy o godz. 21.37 wspólnie śpiewanie "Barki" – ulubionej pieśni św. Jana Pawła II.

Na pl. Piłsudskiego będzie można oglądać wystawę plenerową poświęconą pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. IPN przygotował też przed świątynią wystawę plenerową poświęconą bł. Jerzemu Popiełuszce.

W kraju 2 czerwca odbywa się także ogólnopolska zbiórka do puszek na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej.

Święto Dziękczynienia ustanowił w 2008 r. arcybiskup Kazimierz Nycz. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/ ral/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany