kategoria: Kraj
19 listopad 2023

Reżim Łukaszenki wysyła sygnały o otwartości na dialog z przyszłym Polskim rządem

zdjęcie: Reżim Łukaszenki wysyła sygnały o otwartości na dialog z przyszłym Polskim rządem / pexels/3989901
pexels/3989901
W ramach propagandowo-dezinformacyjnych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki wysyłane są sygnały o otwartości Mińska na dialog z przyszłym Polskim rządem - przekazał w niedzielę pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
REKLAMA

Żaryn w niedzielę na platformie X przekazał, że Rosja i Białoruś kontynuują operacje wymierzone w nasz kraj, ukierunkowane na zniszczenie wizerunku Polski, podważenie wzajemnego zaufania między Polakami i Ukraińcami, ośmieszenie struktur bezpieczeństwa RP i zasianie niepokoju w polskim społeczeństwie.

"W działaniach propagandowo-dezinformacyjnych reżimu Łukaszenki dotyczących Polski zarysowuje się następujący trend – wysyłane są sygnały o otwartości Mińska na dialog z przyszłym rządem RP, przy jednoczesnym puszczeniu w niepamięć zła rzekomo wyrządzanego dotychczas przez stronę polską. Jednocześnie reżim Łukaszenki prezentuje konsekwentnie dotychczasową politykę Warszawy, jako agresywną, prowokacyjną i szkodliwą dla Polski oraz Europy" - napisał.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP ocenił, że takie narracje należy postrzegać jako próbę wykorzystania powyborczej sytuacji w Polsce do zmiękczenia stanowiska Polski wobec wrogich działań Mińska, a także do "podszytego fałszem wybielenia swojego wizerunku".

"Należy podkreślić, że rozpoczęta przez reżim Łukaszenki latem 2021 r., a nadzorowana i kontrolowana przez aparat białoruskich służb operacja destabilizacji granicy Polski z Białorusią przy użyciu sztucznej migracji trwa. Operacji tej stale też towarzyszą działania dezinformacyjne, polegające na ciągłym powtarzaniu oskarżeń pod adresem Polski o dokonanie – rękami służb granicznych – ludobójstwa na +uchodźcach+, którzy sforsowali lub spróbowali sforsować barierę graniczną" - podkreślił.

Odnosząc się do propagandy Kremla, zauważył, że kontynuuje operację dyskredytacji zdolności obronnych RP, promując narrację o tym, iż potencjał militarny Sił Zbrojnych RP jest przerysowany, pozorny i nie stanowi zagrożenia dla Rosji i Białorusi.

"Jednocześnie decyzja MON o utworzeniu batalionu czołgów pod Siemiatyczami na wschodzie kraju została +zinterpretowana+ przez propagandę Kremla – w tym jednego z jej czołowych przedstawicieli (Dmitrija) Pieskowa – jako krok ku eskalacji napięć w relacjach z Mińskiem i Moskwą" - napisał.

Żaryn przekazał, że propaganda Rosji obecnie eksponuje protest polskich przewoźników na granicy z Ukrainą. Wyjaśnił, że dzieje się tak w myśl prowadzonych wcześniej operacji obliczonych na skłócenie Polaków i Ukraińców na kanwie nagłaśniania rzeczywistych lub fikcyjnych zdarzeń, które mogą osłabić wzajemne zaufanie między narodami. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany