29 listopad 2023

Sąd Rejonowy nie uwzględnił zażalenia NIK na odmowę wszczęcia śledztwa ws. wyborów kopertowych

zdjęcie: Sąd Rejonowy nie uwzględnił zażalenia NIK na odmowę wszczęcia śledztwa ws. wyborów kopertowych / fot. PAP
fot. PAP
W środę Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia nie uwzględnił zażalenia Najwyższej Izby Kontroli i utrzymał w mocy postanowienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie wyborów kopertowych. Tym samym postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie stało się prawomocne.
REKLAMA

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna przekazał PAP, że zażalenie NIK dotyczyło postanowienia Prokuratury Okręgowej w Warszawie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez Prezesa Rady Ministrów, a także Ministra Aktywów Państwowych oraz innych urzędników z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów polegających na opracowaniu decyzji administracyjnych Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r. polecających Poczcie Polskiej S.A. oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A realizację działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19, polegających na podjęciu i realizacji niezbędnych czynności zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r., w trybie korespondencyjnym.

"Sąd rozpoznający to zażalenie podzielił argumentację Prokuratury Okręgowej w Warszawie wskakując, iż w tej sprawie zachowanie urzędników państwowych, w tym Prezesa Rady Ministrów mieściło się granicach prawa i nie wypełniało znamion przestępstwa z art. 231 par. 1 Kodeksu karnego (nadużycie władzy - PAP)" - dodał rzecznik prokuratury.

Tym samym postanowienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie z dnia 30 grudnia 2021 r. o odmowie wszczęcia śledztwa jest prawomocne.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany