reklama
kategoria: Kraj
15 lipiec 2024

Sejmik przyjął uchwałę ws. planowanej reorganizacji Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

zdjęcie: Sejmik przyjął uchwałę ws. planowanej reorganizacji  Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości / v3741575
v3741575
Uchwałę w sprawie zamiaru i przyczyn podziału Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (WMN) przyjęli w poniedziałek wielkopolscy radni. Według planów samorządu regionu WMN czeka reorganizacja i zmiana nazwy na Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
REKLAMA

Obecne oddziały muzeum stałyby się samodzielnymi instytucjami kultury lub zostałyby włączone do innych podmiotów. WMN miałoby stać się muzeum opowiadającym o historii powstania wielkopolskiego 1918-1919. W Poznaniu trwa budowa siedziby muzeum tego powstania.

Pierwsze decyzje dotyczące zmiany struktury Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości miałyby wejść w życie z początkiem 2025 r.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział w poniedziałek na sesji sejmiku, że wszelkie decyzje w sprawie wyłączenia z WMN jego obecnych oddziałów oraz w sprawie zmiany nazwy instytucji poprzedzą szerokie konsultacje. Wyjaśnił, że obecna nazwa: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości niewiele mówi odbiorcy.

„Ona teoretycznie zawiera w sobie całą drogę do niepodległości, ale muzeum niepodległości może być w każdym, dowolnym miejscu w kraju. Nazwa może być najsilniejszym elementem identyfikacji i promocji. Tym, co byśmy chcieli najbardziej eksponować jako wielkopolską opowieść o niepodległości jest powstanie wielkopolskie” – wyjaśnił.

Marszałek powiedział też, że koncepcja reorganizacji muzeum i uczynienia z jego dotychczasowych oddziałów samodzielnych podmiotów wynika też z rozmów z pracownikami WMN.

„Jest bardzo wyraźny głos z wewnątrz, że jedna część tego muzeum absolutnie zdominowała inne części. Przedstawiciele innych niż Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 członów WMN mają obawy, że temat powstania odsunie ich na margines funkcjonowania tej instytucji. Dla nich możliwość samodzielnego działania jest pewna wartością” – wyjaśnił.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w jednym ze swoich oddziałów przedstawia przyczyny, przebieg i następstwa zwycięskiego powstania wielkopolskiego 1918-1919. Historię pierwszego na ziemiach polskich, powstałego w październiku 1939 roku w Poznaniu obozu koncentracyjnego prezentuje Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII. Na poznańskiej Cytadeli działają Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań. Losy Poznańskiego Czerwca przybliża z kolei oddział WMN: Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

Według planów Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII trafić ma pod egidę Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.

Celem takiego działania ma być potrzeba skupienia wątków martyrologicznych w ramach jednej wojewódzkiej samorządowej instytucji kultury. W strukturze muzeum w Żabikowie od 2013 r. funkcjonuje oddział pn. Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Funkcjonujące na terenie poznańskiej Cytadeli oddziały pn. Muzeum Armii "Poznań" i Muzeum Uzbrojenia działać mają w ramach nowej instytucji kultury pn. Muzeum Armii "Poznań" i Uzbrojenia.

Ze struktur WMN wyłączony ma być też oddział opowiadający o Czerwcu '56. Powstać ma nowa instytucja kultury pn. Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, dla której organizatorem będzie wielkopolski samorząd. Według władz samorządu regionu docelowo instytucja ta – zgodnie ze swą tematyką i oczekiwaniami społecznymi – ma być przekazana Miastu Poznań.

Obecnie w Poznaniu trwa współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego budowa nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Jak powiedział Marek Woźniak to kolejna przesłanka dla podziału WMN.

„Naszym zamiarem jest, aby pozostały po dokonanym podziale WMN oddział poświęcony tematyce powstania docelowo funkcjonował jako samodzielna instytucja muzealna, co podkreśli rolę tego wydarzenia dla Wielkopolski i Polski. Ta instytucja będzie prowadzona wspólnie przez MKiDN i Województwo Wielkopolskie” – wyjaśnił Woźniak.

Instytucja działać będzie w oparciu o pozostałe po dokonanym podziale mienie i pozostałych pracowników Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Docelowo planuje się także zmianę nazwy tej instytucji kultury na Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu od 2023 roku jest instytucją kultury wielkopolskiego samorządu. Wcześniej podlegało Poznaniowi. Samorządy wymieniły się instytucjami kultury w związku z przygotowaniami do budowy w Poznaniu nowej siedziby oddziału WMN, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. (PAP)

rpo/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany