kategoria: Kraj
13 czerwiec 2024

Ugodzony nożem żołnierz był wyposażony zgodnie z przepisami

zdjęcie: Ugodzony nożem żołnierz był wyposażony zgodnie z przepisami / fot. PAP
fot. PAP
Ugodzony nożem żołnierz był wyposażony zgodnie z przepisami; w czasie służby na granicy obowiązywał wtedy kod wyposażenia "lekki", przewidujący posiadanie m.in. kamizelki taktycznej, hełmu czy tarczy policyjnej - poinformowało Dowództwo Generalne RSZ po informacji "GW", że zabity nie miał kamizelki ochronnej.
REKLAMA

"Gazeta Wyborcza" napisała, że według jej informatorów "zabity na polsko-białoruskiej granicy sierżant Mateusz Sitek nie miał na sobie tzw. lekkiej kamizelki chroniącej przed ciosami nożem; Takiego sprzętu brakuje większości żołnierzy patrolujących ten obszar". Według "GW", sierżant miał zostać zaatakowany, gdy próbował usunąć zainstalowany przez osoby chcące przekroczyć granicę lewarek samochodowy, służący do rozpychania dwóch przęseł zapory granicznej.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych - odpowiedzialne m.in. za wyposażenie żołnierzy - napisało w czwartek, że "śp. sierż. Mateusz Sitek ugodzony nożem na granicy był wyposażony zgodnie z przepisami, podobnie jak wszyscy żołnierze pełniący wówczas służbę". "28 maja br. na omawianym odcinku polsko-białoruskiej granicy obowiązywał kod wyposażenia +lekki+. W jego skład wchodzą m.in. hełm, kamizelka taktyczna, broń z amunicją strzelecką, pakiet medyczny IPMed, gaz pieprzowy, tarcza policyjna, oraz okulary ochronne" - napisano.

DGRSZ podało, że zaatakowany żołnierz w momencie otrzymania ciosu nożem nie działał w pojedynkę, lecz w patrolu dwuosobowym. "Śp. sierż. Mateusz Sitek nie podejmował próby zrzucenia lewarka służącego do rozgięcia zapory stałej, jak to opisano w artykule, a jedynie ubezpieczał swojego kolegę prowadzącego inne działania" - napisano.

Ponadto DGRSZ poinformowało, że "na skutek wzrostu ryzyka wystąpienia wrogich incydentów na części odcinków zmieniono obecnie kod wyposażenia na +ciężki+". Ten kod wyposażenia, jak informuje Dowództwo, nakazuje żołnierzom używanie kamizelek kuloodpornych z wkładem balistycznym. "Warto zaznaczyć, że kamizelka kuloodporna z takim wkładem ma miejsca niechronione przed ewentualnymi ciosami i w takie właśnie miejsce został ugodzony nożem nasz żołnierz" - napisano w komunikacie DGRSZ.

Dowództwo przypomniało, że "w sprawie zamordowania śp. sierż. Mateusza Sitka przez migranta, prokuratura prowadzi postępowanie mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności śmierci naszego kompana".

Żołnierz został raniony nożem 28 maja. Zaatakował go na odcinku granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie) jeden z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę. Gdy żołnierz używając tarczy ochronnej blokował wyłom w stalowej zaporze na granicy, sprawca - po przełożeniu ręki przez płot - ugodził go nożem w klatkę piersiową. W stronę rannego i udzielającej mu pomocy funkcjonariuszki Straży Granicznej rzucano gałęzie i kamienie.

21-latek najpierw trafił do szpitala w Hajnówce, potem został przetransportowany do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Żołnierz zmarł 6 czerwca. Został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz odznaczony "Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju". Po ataku premier Donald Tusk zapowiedział utworzenie dodatkowej strefy buforowej przy granicy z Białorusią; przepisy w tej sprawie weszły w życie w czwartek.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany