reklama
kategoria: Kraj
29 lipiec 2024

Utrudnienia w związku z obchodami wybuchu Powstania Warszawskiego

zdjęcie: Utrudnienia w związku z obchodami wybuchu Powstania Warszawskiego / fot. PAP
fot. PAP
1 sierpnia, w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na stołeczne ulice wyjadą autobusy i tramwaje linii specjalnych. Związane z obchodami utrudnienia w ruchu rozpoczynają się już w poniedziałek 29 lipca - od godz. 18 do godz. 21 we wtorek po obu stronach ul. Przyokopowej będzie zakaz zatrzymywania się i postoju.
REKLAMA

Stołeczny ratusz przekazał, że w pobliże miejsc, gdzie będą odbywały się uroczystości, dojadą wyłącznie samochody z przepustką organizatora, taksówki dowożące gości i uczestników powstania, pojazdy MTON (Miejski Transport Osób Niepełnosprawnych), służby techniczne oraz autobusy przewożące m.in. poczty sztandarowe.

Od poniedziałku, 29 lipca, od godziny 18 do godziny 21 we wtorek, po obu stronach ulicy Przyokopowej – na całej długości muru Muzeum Powstania Warszawskiego – będzie zakaz zatrzymywania się i postoju. Jednostronny zakaz parkowania będzie obowiązywał między Hrubieszowską a muzeum.

We wtorek, 30 lipca, uroczystości rozpoczną się od spotkania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i prezydenta Warszawy z uczestnikami powstańczych walk w Parku Wolności obok Muzeum Powstania Warszawskiego. W czasie wydarzenia zostaną nadane ordery i odznaczenia państwowe.

Dodatkowo, we wtorek, w dniu uroczystości, w godzinach 9-16, na skrajnym prawym pasie ulicy Towarowej, od Jaktorowskiej do Prostej, zaparkują pojazdy dowożące uczestników spotkania.

W środę, 31 lipca, podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku na placu Krasińskich, przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, odbędzie się msza św. polowa oraz Apel Pamięci. Zmiany w parkowaniu będą obowiązywały przez całą środę 31 lipca. Zakaz zatrzymywania się i postoju obejmie ulicę Długą od Freta do Miodowej oraz od Miodowej do Barokowej – po obu stronach drogi. Auta nie będzie można zaparkować również na Świętojerskiej, od Wałowej do Bonifraterskiej.

Na czas uroczystości część ulic zostanie zamknięta. O godzinie 10 wyłączona z ruchu zostanie Długa, od Kilińskiego do Miodowej. Od godziny 16 auta nie przejadą przez plac Krasińskich i Miodową – od Kapucyńskiej do Świętojerskiej. Wtedy na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 116, 178, 180, 503, 518 i N44. Zmiany i wyłączenia ruchu będą obowiązywały do końca dnia.

Dodatkowo w godzinach 18-19 planowana jest defilada uczestników Zlotu Harcerskiego "zawsze W pamięci". W czasie przemarszu z placu Piłsudskiego ulicami: Focha, Moliera, Senatorską, Miodową, Kapitulną i Podwale na plac Zamkowy, inaczej mogą kursować autobusy linii: E-2, 111, 128 i 175.

W czwartek, 1 sierpnia, uroczystości rozpoczną się o godzinie 10 na Mokotowie, przed pomnikiem "Mokotów Walczący – 1944" w parku Orlicz-Dreszera. Bezpośrednio po ich zakończeniu (około godziny 11) rozpocznie się Marsz Mokotowa. Jego uczestnicy przejdą ulicą Puławską do Dworkowej przed obelisk "Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa". Wydarzenie może wpłynąć na kursowanie autobusów linii: 118, 141, 172 i Z-4.

W Śródmieściu, składanie kwiatów przy pomniku generała Stefana Roweckiego „Grota” zostało zaplanowane na godzinę 13.15. Uroczystość u zbiegu ulicy Chopina i Alej Ujazdowskich spowoduje zmiany w parkowaniu. Od początku dnia do około godziny 14.30 obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju – na ulicy Chopina, pomiędzy Sieroszewskiego a Alejami Ujazdowskimi, także na wyznaczonych miejscach postojowych.

Wydarzenia rocznicowe przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej u zbiegu ulic Matejki i Wiejskiej rozpoczną się o godzinie 14. Już od początku dnia, do około godziny 17, będą obowiązywały zmiany w parkowaniu. Obustronny zakaz zatrzymywania się i postoju zostanie wprowadzony na ulicach Matejki i Pięknej, na odcinku od Wiejskiej do Alej Ujazdowskich. Dodatkowo od godziny 8 ulica Matejki będzie zamknięta, od wjazdu na teren Ambasady Kanady do ulicy Wiejskiej (z zapewnieniem możliwości dojazdu do ambasady). Dodatkowo w godzinach 13-16 będzie obowiązywał zakaz ruchu również na ulicy Wiejskiej, od Pięknej do Frascati.

Kulminacyjnym momentem obchodów będzie Godzina W. Punktualnie o 17 przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddadzą hołd bohaterom Powstania Warszawskiego przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W czwartek, 1 sierpnia, od początku dnia zostanie wprowadzony zakaz parkowania na terenie całego parking przy Cmentarzu Wojskowym, w zatokach przy wejściu głównym na nekropolię od strony ulicy Powązkowskiej oraz całej ulicy Ostrowieckiej. Dodatkowo od godziny 13 nie będzie wjazdu w ulicę Ostrowiecką i na parking przy cmentarzu. Zmiany będą obowiązywały do godziny 19.

Utrudnienia będą także na Woli. O godzinie 18.30 rozpocznie się uroczystość składania kwiatów na kurhanie, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. Przed pomnikiem "Polegli – Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy odbędzie się również modlitwa międzyreligijna. Przez cały dzień nie będzie można zostawić auta na jezdni serwisowej ulicy Wolskiej.

W godzinach 16-22 będzie wyłączony z ruchu skrajny prawy pas ulicy Wolskiej, od Hubalczyków do Sowińskiego. Będą się tam zatrzymywały samochody i autokary dowożące uczestników uroczystości. Autobusy będą stawały się również po przeciwnej stronie drogi, na prawym pasie jezdni w kierunku Powstańców Śląskich, u zbiegu z ulicą Sowińskiego. Dodatkowo w godzinach 16.30-20 nie będzie wjazdu na szutrową drogę prowadzącą od ulicy Redutowej w stronę pomnika oraz na ulicę Sowińskiego – z obu stron nekropolii.

Wieczorem, o godzinie 20.30, mieszkańcy zgromadzą się na placu Piłsudskiego, by wziąć udział w wydarzeniu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Od godziny 17 do końca dnia będą zamknięte ulice: Królewska, Ossolińskich i Moliera. Trasami objazdowymi będą kursowały autobusy linii: E-2, 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 503, 980 i N44.

W czwartek, 1 sierpnia, na warszawskie ulice wyjadą tramwaje linii W oraz autobusy linii specjalnych: 912, 922, 944, 970 i 980. Linie te połączą główne punkty miasta z miejscami obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.

Zabytkowe tramwaje w godzinach 14-19 będą kursowały na linii W z placu Narutowicza ulicami: Filtrową, Krzywickiego, Nowowiejską, aleją Niepodległości, Chałubińskiego, aleją Jana Pawła II, przez ronda Czterdziestolatka i ONZ, Prostą, przez rondo Daszyńskiego (obok Muzeum Powstania Warszawskiego), Kasprzaka, Skierniewicką i Wolską do Cmentarza Wolskiego.

Uruchomionych zostanie także pięć specjalnych linii autobusowych, które połączą Cmentarz Wojskowy na Powązkach z różnymi rejonami stolicy.

Linia 912 będzie kursowała na jednokierunkowej trasie z Cmentarza Wojskowego ulicami: Powązkowską, Okopową, aleją "Solidarności", Wolską, Fot Wola do Cmentarza Wolskiego; linia 922 z Cmentarza Wojskowego ulicami: Powązkowską, Krasińskiego, przez plac Wilsona, Słowackiego, Włościańską do stacji metra Marymont.

Linia 944 pojedzie z Dworca Centralnego ulicami: Emilii Plater, Twardą, przez plac Grzybowski, Królewską, Marszałkowską, przez plac Bankowy, aleją "Solidarności", Leszno, Okopową, Powązkowską do Cmentarza Wojskowego; linia 970 z Dworca Wschodniego (od strony ulicy Kijowskiej) ulicami: Kijowską, Targową, aleją "Solidarności", przez most Śląsko-Dąbrowski, aleją „Solidarności”, Leszno, Okopową, Powązkowską do Cmentarza Wojskowego.

Linia 980 z placu Trzech Krzyży ulicami: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Królewską, przez plac Piłsudskiego, Focha, Moliera, Senatorską, przez plac Bankowy, Andersa, Nowolipki, Zamenhofa, Anielewicza, Okopową, Powązkowską do Cmentarza Wojskowego.

Autobusy linii 912 będą kursowały od godziny 17.30 do 20, a pozostałe autobusowe linie specjalne od godziny 14.30 do 21. W autobusach linii specjalnych, a także w tramwajach linii W, będzie obowiązywała podstawowa taryfa biletowa ZTM.

W czwartek w godz. 15-21 odbędzie się zgromadzenie publiczne na rondzie Dmowskiego a następnie przemarsz na trasie: Al. Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodowa na pl. Krasińskich.

W przypadku braku możliwości przejazdu autobusy i tramwaje zostaną skierowane na trasy objazdowe. Na trasach objazdowych dla wszystkich linii obowiązują przystanki: pierwsze napotkane jako stałe i pozostałe – jako na żądanie.

W sobotę, 3 sierpnia utrudnień będzie można się spodziewać na Woli, Ochocie i Śródmieściu.

Na Woli odbędzie się "VIII Bieg Pamięci". Uczestnicy biegu głównego będą mieli do pokonania symboliczny dystans 1944 metrów, a dzieci i młodzież 200, 400 lub 800 metrów. Start i meta zawodów będą zlokalizowane na skwerze Sierpnia 1944. Stamtąd zawodnicy pobiegną drogą osiedlową w kierunku ulicy Rabsztyńskiej, gdzie zawrócą i ulicą Płocką wrócą na skwer.

W związku z zawodami od godziny 10 do 12 pas jezdni ulicy Płockiej, w stronę Wolskiej, będzie wyłączony z ruchu pomiędzy Górczewską a Wolską. Autobusy linii 103 w kierunku Dworca Zachodniego i 106 w stronę Mariensztatu, będą kursowały objazdem aleję Prymasa Tysiąclecia i ulicą Wolską. Na trasie biegu będzie obowiązywał zakaz parkowania.

Tego samego dnia, ale po południu, na trasę wyjedzie rowerowa Masa Powstańcza. W tym roku cykliści będą poruszali się szlakiem Komendy Głównej Armii Krajowej. Uczestnicy wydarzenia tradycyjnie spotkają się przed Muzeum Powstania Warszawskiego.

Stamtąd, o godzinie 17, rozpoczną przejazd ulicami: Przyokopową, Grzybowską, Żelazną, aleją "Solidarności", Leszno, Okopową, Dzielną, aleją Jana Pawła II, aleją "Solidarności", Bielańską, Senatorską, przez plac Teatralny, Podwale, Kilińskiego, Długą, Bielańską, aleją "Solidarności", przez plac Bankowy, Marszałkowską, Świętokrzyską, Jasną, Brokla, Szpitalną, Bracką, Kruczą, Piękną, przez plac Konstytucji, Koszykową, Raszyńską, przez plac Zawiszy, Towarową, przez rondo Daszyńskiego, Prostą i Przyokopową do mety.

"Na ulicach, którymi przejedzie kolumna cyklistów, mogą wystąpić czasowe wstrzymania ruchu" - przekazał ratusz. Dodatkowo sobotę, od godziny 8 do 14.30, na ulicy Przyokopowej, na całej długości muru Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie obowiązywał obustronny zakaz parkowania. A w godzinach 14.30-20.30 Przyokopowa zostanie zamknięta dla samochodów.

W poniedziałek, 5 sierpnia, o godz. 18 mieszkańcy i władze samorządowe oddadzą hołd ludności cywilnej Woli przed pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. W sobotę, od początku dnia do godziny 19.30, na chodniku i w zatoce przy skwerze Wyszyńskiego będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Dodatkowo w godzinach 16.30-19.30 ulica Leszno, na odcinku od alei "Solidarności" do skweru Wyszyńskiego, zostanie wyłączona z ruchu.

Objazd poprowadzi kierowców ulicami Żelazną, Żytnią i Okopową. Autobusy linii 171 i 190, w kierunku pętli przy osiedlach Chomiczówka i Górczewska, ominą zamknięty odcinek ulicy aleją "Solidarności" i ulicą Młynarską.

Po zakończeniu uroczystości przed pomnikiem, ok. godz. 19, rozpocznie się Marsz Pamięci. Uczestnicy przejdą ulicami Leszno, Młynarską, Wolską i Redutową do parku Powstańców Warszawy na wystawę "Zachowajmy ich w pamięci". W godzinach 19-20.30 na ulicach, którymi przejdzie marsz, mogą wystąpić czasowe wstrzymania ruchu.

We wtorek, 20 sierpnia, na czas uroczystości upamiętniających zdobycie budynku PAST-y przez żołnierzy Armii Krajowej Batalionu "Kiliński" zostaną wprowadzone zmiany w parkowaniu. Od początku dnia do godziny 15 przy Zielnej 39 – po obu stronach drogi – będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju. Dodatkowo w godzinach 10-14 zostanie wyłączony z ruchu pas Zielnej prowadzący w kierunku ulicy Bagno. (PAP)

mas/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany