reklama
kategoria: Kraj
3 kwiecień 2025

W 2025 r. wydajemy najwięcej w historii Polski na cyberbezpieczeństwo

zdjęcie: W 2025 r. wydajemy najwięcej w historii Polski na cyberbezpieczeństwo / v6906976
v6906976
W 2025 roku wydajemy najwięcej w historii Polski na cyberbezpieczeństwo - powiedział w czwartek w Bydgoszczy wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że Polska jest jednym z najbardziej atakowanych w przestrzeni cyfrowej państw na świecie.
REKLAMA

Gawkowski uczestniczy w czwartek w Bydgoszczy w konferencji SECURE International Summit. Wydarzenie zostało przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE.

"Najważniejsze w cyfrowym świecie jest cyberbezpieczeństwo człowieka. (...) Wydajemy w 2025 roku najwięcej w historii Polski na cyberbezpieczeństwo. Inwestujemy w systemy wojskowe i cywilne. Cyberbezpieczeństwo stało się elementem wymiany sprzętowej. Zmienia się prawo. (...) Jesteśmy na progu przedstawienia nowej strategii bezpieczeństwa cyfrowego Polski" - powiedział wicepremier Gawkowski.

Podkreślił, że wojna hybrydowa jest jedynie ostrzeżeniem i trzeba z niej wyciągać wnioski prewencyjne zanim mogłoby dojść do konfliktu konwencjonalnego.

"W nas powinno być przekonanie, że cyberbezpieczeństwo jest w każdym naszym urządzeniu i naszych kompetencjach w zakresie ich użytkowania. (...) Polska jest jednym z najbardziej atakowanych na świecie państw w ramach cyberataków. Spośród nich 99,9 proc. się nie udaje, bo zostaje zablokowane" - powiedział Gawkowski.

Dodał, że cyberbezpieczeństwo to ochrona przed wojną. "Państwa muszą z sobą współpracować przeciwko agresorom. Nie bez przyczyny są to Rosja czy Białoruś, państwa azjatyckie. Takie same zagrożenia jak w polskich miastach mogą być także w tych oddalonych znacznie bardziej od granicy ukraińsko-rosyjskiej. Nie ma dziś małych i dużych miasteczek w Europie wolnych od cyberzagrożeń. Granica tych ataków nie istnieje" - powiedział minister cyfryzacji. (PAP)

twi/ rau/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce