18 październik 2023

W okręgu nr 9 połowa wybranych do Sejmu kandydatów to debiutanci

zdjęcie: W okręgu nr 9 połowa wybranych do Sejmu kandydatów to debiutanci / fot. PAP
fot. PAP
Spośród dziesięciu wybranych w okręgu nr 9 w Łodzi posłów, pięcioro zasiądzie w Sejmie po raz pierwszy: Paweł Bliźniuk, Marcin Józefaciuk i Aleksandra Wiśniewska z KO, Agnieszka Wojciechowska van Heukelom z PiS oraz Ewa Szymanowska z Trzeciej Drogi. Do Sejmu nie weszła wieloletnia posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska (KO).
REKLAMA

W okręgu nr 9 obejmującym Łódź i powiaty łódzki wschodni oraz brzeziński pierwsze miejsce w wyborach do Sejmu zdobyła KO - 41,07 proc. Drugie miejsce zajęło PiS - 26,82 proc., a trzecie Nowa Lewica z wynikiem 12,2 proc.

Do podziału w okręgu łódzkim było 10 mandatów poselskich. 5 mandatów zdobyła KO (o jeden więcej niż w 2019 r.); PiS - 3 (o jeden mandat mniej niż w 2019 r), a po jednym mandacie Trzecia Droga oraz Nowa Lewica (mniej o jedno miejsce niż w 2019 r.).

Z okręgu nr 9 debiutantami w sejmowych ławach będą Paweł Bliźniuk, Marcin Józefaciuk i Aleksandra Wiśniewska z KO, Agnieszka Wojciechowska van Heukelom z PiS, a także Ewa Szymanowska z Trzeciej Drogi.

Najlepszy wynik na liście KO w Łodzi osiągnął poseł Dariusz Joński, były szef SLD w regionie łódzkim, który uzyskał 87 tys. 470 głosów. Drugie miejsce pod względem liczby otrzymanych głosów zajęła debiutująca w polityce działaczka społeczna Aleksandra Wiśniewska, córka milionera i filantropa. Wiśniewska zdobyła 25 tys. 436 głosów.

Z listy KO w okręgu łódzkim wybrana została także była siatkarka i posłanka Małgorzata Niemczyk - 20 tys. 959 głosów; a 12 tys. 315 głosów zebrał kolejny sejmowy debiutant, łódzki radny sejmiku Paweł Bliźniuk.

Pierwszy raz w Sejmie zasiądzie także nauczyciel Marcin Józefaciuk, który startując z listy KO zebrał 8 893 głosów. Stał się rozpoznawalny po tym jak publicznie sprzeciwiał się wprowadzieniu podręcznika do HiT prof. Wojciecha Roszkowskiego. Jest też znany z programu dla młodzieży w TVN.

Do Sejmu z listy KO w Łodzi nie dostała się Iwona Śledzińska-Katarasińska, która sprawowała mandat poselski nieprzerwanie od 32 lat reprezentując m.in. Unię Demokratyczną, Unię Wolności i Platformę Obywatelską.

Najwięcej głosów łódzkiej liście PiS zdobył startujący z drugiego miejsca minister rozwoju i technologii Waldemar Buda - 45 tys. 474 głosy. W Sejmie zasiądzie też szef MSZ prof. Zbigniew Rau - 32 tys. 387 głosów oraz kolejna łódzka debiutantka, która zdobyła 10 tys. 557 głosów - Agnieszka Wojciechowska van Haukelom, społeczniczka od lat walcząca o prawa obywatelskie. Jest znana z obrony lokatorów wyrzucanych z dawnych komunalnych kamienic przez prywatnych właścicieli, których nazywa "czyścicielami kamienic".

Debiutantem na ulicy Wiejskiej w stolicy będzie też reprezentująca Trzecią Drogę w okręgu łódzkim działaczka partii Polska 2025 Ewa Szymanowska - 26 185 tys. głosów.

Podobny wynik w okręgu nr 9 w Łodzi uzyskał poseł Nowej Lewicy Tomasz Trela. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany