28 listopad 2023

W serwisie Bezpieczne dane można na bieżąco sprawdzać, czy numer PESEL został upubliczniony

zdjęcie: W serwisie Bezpieczne dane można na bieżąco sprawdzać, czy numer PESEL został upubliczniony / pixabay/1590455
Na rządowej stronie "Bezpieczne dane" można sprawdzić czy numer PESEL został upubliczniony w związku z wyciekiem danych z systemu laboratoriów diagnostycznych ALAB. Hakerzy poinformowali, że dane będą udostępniać stopniowo, dlatego ministerstwo cyfryzacji zaleca, by swoje dane sprawdzać regularnie.
REKLAMA

Na stronie https://bezpiecznedane.gov.pl można na bieżąco sprawdzać, czy dane są bezpieczne. Wystarczy zalogować się do serwisu np. profilem zaufanym lub aplikacją mObywatel.

Następnie wystarczy podać swój adres email albo login i otrzymamy wyniki. Istotne jest, by wyszukiwanie powtórzyć dla wszystkich adresów i nazw użytkownika, których używamy.

Ministerstwo cyfryzacji wyjaśniło, że jeżeli dany login pojawił się w wycieku, należy użyć programu antywirusowego, żeby sprawdzić bezpieczeństwo swojego komputera. Następnie korzystając z bezpiecznego komputera zmienić hasła do logowania, które były używane dotychczas. Należy to zrobić na wszystkich stronach, na których do logowania wykorzystywany był udostępniony login. Dodatkowo ministerstwo zaleca włączenie dodatkowych zabezpieczeń w serwisach, które umożliwiają weryfikację dwuetapową a także zwracać szczególną uwagę na próby logowania na konta: sprawdzać alerty przesyłane na adres e-mail.

"Dane, które pojawiły się w aktualnym wycieku, to informacje pozyskane złośliwym oprogramowaniem typu stealer" - poinformowało ministerstwo cyfryzacji.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany