kategoria: Kraj
2 marzec 2024

Wpływy z opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg wzrosły w 2023 r. do niemal 2,3 mld zł

zdjęcie: Wpływy z opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg wzrosły w 2023 r. do niemal 2,3 mld zł / fot. PAP
fot. PAP
Wpływy z opłat za przejazd samochodów ciężarowych i autobusów po płatnych odcinkach dróg krajowych w ubiegłym roku wzrosły do 2 mld 274,1 mld zł - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Rok wcześniej wpływy te wyniosły 2 mld 108,7 mln zł.
REKLAMA

W tym roku opłaty za przejazd kilometra płatnej drogi krajowej wynoszą od 23 groszy do 73 groszy w zależności od normy emisji spalin pojazdu, jego dopuszczalnej masy całkowitej i klasy drogi.

Od 1 lipca 2020 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej jest organem odpowiedzialnym za pobór opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych lub ich odcinkach.

Organem odpowiedzialnym za politykę państwa w zakresie opłaty elektronicznej jest minister właściwy do spraw transportu. Określa on m.in. kierunki rozwoju sieci dróg objętych poborem opłaty elektronicznej oraz opłaty za przejazd autostradą. Wykaz dróg i ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej są opublikowane w rozporządzeniu.

Obecnie sieć krajowych dróg płatnych w Polsce zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad liczy prawie 3700 km i od roku 2017 nie była powiększana. Za przejazd odcinkami płatnymi opłaty muszą uiszczać wszystkie pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, a więc m.in. ciężarówki czy autobusy.

Poza drogami krajowymi opłaty są pobierane od wszystkich pojazdów za przejazd koncesyjnymi odcinkami autostrad oraz wybranymi odcinkami autostrad A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica, zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany