30 listopad 2023

Zmarł były senator i adwolat Walerian Piotrowski

zdjęcie: Zmarł były senator i adwolat Walerian Piotrowski / fot. PAP
fot. PAP
W wieku 96 lat zmarł Walerian Piotrowski. Senator I i II kadencji - podała Gazeta Lubuska. Obrońca uczestników Wydarzeń Zielonogórskich 1960 r. Wielki patriota, przyjaciel Solidarności, obrońca życia, honorowy obywatel Zielonej Góry i województwa lubuskiego.
REKLAMA

W czasie II wojny światowej był robotnikiem przymusowym. Po wojnie razem z rodziną osiadł w Zielonej Górze. W 1952 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim. Po aplikacji adwokackiej od 1956 do 2007 praktykował jako adwokat, najpierw w Sulechowie, a od 1959 w Zielonej Górze. Był obrońcą w procesach po Wydarzeniach Zielonogórskich z 30 maja 1960 r.

Był ważną postacią środowiska katolickiego. Na początku lat 80. należał do Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. Od 1980 do 1981 r. był doradcą lokalnej "Solidarności".

W latach 1989–1993 zasiadał w Senacie I kadencji (z rekomendacji Komitetu Obywatelskiego) i II kadencji (z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji), reprezentując województwo zielonogórskie.

W latach 1996–1997 wchodził w skład powołanego przez Episkopat Polski zespołu do spraw konstytucji. Od 1997 do 2001 r. był członkiem Trybunału Stanu.

Należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. W 2007 r. poparł powstanie Prawicy Rzeczypospolitej, do której przystąpił.

Był wielokrotnie odznaczany najwyższymi odznaczeniami. (PAP)

jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce