kategoria: Kultura / Sztuka
12 czerwiec 2024

107 artystów otrzymało stypendia MKiDN "Młoda Polska"

zdjęcie: 107 artystów otrzymało stypendia MKiDN
fot. PAP
Stypendia, które mają umożliwić wyróżnionym dalszy rozwój i zdobywanie kolejnych osiągnięć w karierze artystycznej, otrzymało w środę 107 laureatów Programu Stypendialnego MKiDN "Młoda Polska". "To jedno z najlepiej skonstruowanych stypendiów" - oceniła ministra kultury Hanna Wróblewska.
REKLAMA

Uroczysta gala wręczenia dyplomów z udziałem m.in. ministry kultury i dziedzictwa narodowego Hanny Wróblewskiej, dyrektora Narodowego Centrum Kultury Roberta Piaskowskiego oraz dyrektora Zamku Królewskiego prof. Wojciecha Fałkowskiego odbyła się w środę w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

"Uważam, że stypendium +Młoda Polska+ jest jednym z najlepiej skonstruowanych stypendiów. Bardzo dziękuję Narodowemu Centrum Kultury, że prowadzi ten program już od wielu lat" - powiedziała Wróblewska.

Przyznała, że co roku sprawdzała, kim są stypendyści tego programu. "Wielokrotnie były to nazwiska, które już coś mi mówiły. Bardzo często z tymi osobami współpracowałam potem w trakcie swojej drogi zawodowowej" - podkreśliła.

Dyrektor NCK, zwracając się do stypendystów, powiedział: "To wy jesteście młodą Polską, jesteście zaczynem najważniejszych zjawisk polskiej kultury".

"W tym stypendium ważne jest to, że możecie dzięki niemu zrealizować rzeczy, na które czasami brakuje pieniędzy: zakup sprzętu i instrumentu, sfinansowanie pierwszej wystawy, wyreżyserowanie pierwszego spektaklu, wizyta za granicą" - wymieniał.

"Pablo Picasso mówił, że +inspiracja istnieje, ale musi Cię zastać przy pracy+. Wielki mistrz polskiego fortepianu Paderewski mówił, że tak naprawdę o sukcesie decyduje w 5 proc. talent, w 5 proc. szczęście, a w 90 proc. ciężka praca. Wy tę pracę już wykonaliście. (...) Pracy się nie obawiacie, chcecie się poddawać ocenie eksperckiej, inwestujecie w siebie" - podkreślił Piaskowski.

Program "Młoda Polska" adresowany jest do polskich twórców i artystów do 35. roku życia, którzy mają w dorobku wyróżniające się osiągnięcia w jednej z sześciu dziedzin działalności artystycznej: muzyki, sztuk wizualnych (w tym fotografii), literatury, filmu, tańca lub teatru.

Stypendia ministra kultury stanowią dla twórców kultury wsparcie ich dalszego rozwoju zawodowego, służą doskonaleniu warsztatu i kompetencji. Środki ze stypendium mogą być przeznaczone na realizację własnych projektów artystycznych, studia i pobyty twórcze za granicą, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy twórczej.

W tegorocznej, XXI edycji programu stypendialnego, o budżecie ok. 5,7 mln zł, bierze udział 107 stypendystów wybranych spośród blisko 900 aplikujących. Wartość indywidualnego stypendium to od 35 tys. zł do 55 tys. zł.

Procedura wyłaniania stypendystów ma charakter konkursowy. W pierwszym etapie wnioski od strony formalnej ocenia Narodowe Centrum Kultury, w drugim - oceny merytorycznej dokonuje komisja powołana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który na podstawie rekomendacji komisji finalnie podejmuje decyzje o stypendiach.

Wśród stypendystów poprzednich edycji znalazło się wielu uznanych artystów, którzy osiągają sukcesy w Polsce i za granicą, w tym gronie m.in.: pianiści Rafał Blechacz, Krzysztof Książek i Aleksandra Świgut, skrzypaczki Agata Szymczewska i Maria Machowska, śpiewaczka Joanna Freszel, aktorka Olga Bołądź, pisarze: Łukasz Orbitowski, Szczepan Twardoch, Mikołaj Łoziński, Jakub Małecki, Sylwia Chutnik, choreografka i tancerka Paulina Wycichowska, reżyserki: Barbara Białowąs, Anna Jadowska, Jadwiga Szelc, muzycy jazzowi: Mateusz Smoczyński i Maciej Obara, Jan Bajtlik, ilustratorzy książek: Aleksandra i Daniel Mizielińscy, artysta sztuk wizualnych, współtwórca grupy Twożywo - Mariusz Libel, fotograficy: Filip Springer, Adam Lach, Rafał Milach (laureat World Press Photo i Grand Press Photo) oraz wielu innych.

Stypendia w Programie "Młoda Polska" przyznawane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 24 maja 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami oraz wysokości tych stypendiów. Nabór wniosków do 21. edycji odbywał się w 2023 r. Decyzja o przyznaniu stypendiów została ogłoszona 18 kwietnia 2024 r. Przyznane środki należy rozliczyć do końca tego roku.

Od 2004 r. z programu zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury skorzystało 1741 młodych twórców i artystów. Łączna suma środków przeznaczonych na stypendia w ciągu wszystkich dotychczasowych 21 edycji w latach 2004-2024 to prawie 73 mln zł. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany