14 maja w placówkach kulturalnych w całej Polsce odbywać się będzie Noc Muzeów

fot. nadesłane
Punktem wyjścia Nocy Muzeów w Galerii Sztuki Wozownia będzie prezentowana aktualnie Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego.
REKLAMA
Tematyka prac zgromadzonych na wystawie nawiązuje do astronomii, przenosząc związane z nią skojarzenia na grunt sztuki. Młodzi artyści posłużyli się w tym celu różnorodnymi technikami rysunkowymi: poczynając od rysunku klasycznego, przez rysunek użytkowy, ilustracyjny, poprzez rozwiązania mniej konwencjonalne, przybierające formę animacji, akcji, performance, instalacji, aż po realizacje czysto konceptualne.

Eksperymentami rysunkowymi studentów z różnych stron świata będzie można nasycić zmysły zwiedzając wystawę indywidualnie (w godzinach 17.30–22.30) lub w towarzystwie kuratorek, Aleksandry Sojak-Borodo i Martyny Rzepeckiej, w ramach oprowadzania, które rozpocznie się o godz. 19.00.

Noc Muzeów w Wozowni to jednak nie tylko oglądanie wystaw, ale także szereg wydarzeń towarzyszących i działań warsztatowych. Już od godziny 16.30 młodzież, dorosłych oraz dzieci z opiekunami zapraszamy do zabaw fotograficznych na warsztatach cyjanotypii „Światłokopie” (obowiązują wcześniejsze zapisy). Poprowadzi je kolektyw Good Night, który po godzinie 20.00 spotka się także z szerszą publicznością. W czasie swojej prezentacji pt. „300 tys. km/s” członkowie grupy opowiedzą m.in. o swoich działaniach z pogranicza sztuki i astronomii oraz doświadczeniach fotografowania zjawisk świetlnych na niebie w różnych rejonach świata.

W czasie Nocy Muzeów Wozownia zaprasza także na plakato- i książkobranie (od 18.00). Uwolnione zostaną afisze i katalogi z galeryjnych magazynów, by znalazły nowe domy!

Szczegółowy plan Nocy Muzeów w Wozowni poniżej.

Noc Muzeów w Wozowni / 14.05.2022 / sobota / na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny
  • 17.30–22.30 – zwiedzanie aktualnej wystawy: „Rysować ∞ Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego
  • 16.30 / Światłokopie – warsztaty cyjanotypii

Warsztaty inspirowane są światłem i jego rolą w astronomii i sztuce – w szczególności fotografii. Podczas spotkania dowiemy się, jak szybko uzyskać obraz fotograficzny metodą stykową, czym w fotografii jest pozytyw i negatyw oraz jak je wykonać.

prowadzenie: Good Night Collective

dla kogo?: młodzież, dorośli, dzieci 8+ wraz z opiekunami

bezpłatnie (obowiązują zapisy!: info@wozownia.pl lub telefonicznie: 56 622 63 39 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00)
  • 18.00 / plakato- i książkobranie
  • 19.00 / oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Rysować”

prowadzenie: Aleksandra Sojak-Borodo i Martyna Rzepecka
  • 20.00 / 300 tys. km/s – prezentacja i spotkanie z Good Night Collective

300 tysięcy kilometrów na sekundę. Właśnie z taką prędkością światło porusza się po wszechświecie. To powszechne zjawisko okazuje się być jedną z największych tajemnic kosmosu, a także naszego życia na Ziemi. Podczas spotkania członkowie kolektywu Good Night opowiedzą o tym, czym jest światło i jaka jest jego rola w sztuce i nauce. Poznamy tajniki fotografowania światła oddalonego od nas o biliony kilometrów. Dowiemy się także, jakie zagrożenia niesie ze sobą zbyt duża ilość światła w naszym codziennym otoczeniu oraz jak wyglądają najciemniejsze miejsca na Ziemi.

Good Night Collective – działa od 2019 roku, tworzy go grupa artystów i astronomów: Justyna Olszewska, Karolina Dziadura, Paweł Franciszek Jaskuła i Michał Pawłowski. Wspólnie realizują interdyscyplinarne projekty artystyczne popularyzujące naukę i działalność ekologiczną w kontekście astronomii. Ich głównym celem jest promowanie ochrony ciemnego nieba. W obszarze zainteresowań kolektywu znajdują się: astrofotografia, fotografia, film, instalacje, dźwięk, data science, fotometria, spektroskopia, a ich działania są prezentowane zarówno w galeriach sztuki współczesnej, jak i podczas konferencji naukowych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany