kategoria: Kultura / Sztuka
30 czerwiec 2024

7 lipca zaczyna się 31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

zdjęcie: 7 lipca zaczyna się 31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej / fot. PAP
fot. PAP
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry" w każdą niedzielę od 7 lipca do 22 września w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie zagrają wirtuozi z całego świata.
REKLAMA

Podczas koncertu inauguracyjnego 7 lipca Srebrną Piszczałkę – nagrodę przewodniczącego KEP – otrzyma prof. Mieczysław Tuleja.

31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej +Organy Archikatedry+ powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, kierownika artystycznego festiwalu. Zaliczany jest do najważniejszych festiwali organowych w Europie. W tym roku potrwa do 22 września – podano w informacji przekazanej PAP.

Koncerty rozpoczną się 7 lipca i potrwają do 22 września. W każdą niedzielę o godz. 16.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela będzie można usłyszeć organistów wirtuozów z całego świata.

W tym roku w programie znajdzie się dużo muzyki barokowej i romantycznej, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Mieczysława Surzyńskiego czy Fryderyka Chopina.

Podczas koncertu inaugurującego festiwal w niedzielę 7 lipca o 16.00 zagra włoski pianista i kompozytor Giampaolo di Rosa. W jego programie znajdą się m.in. kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena i utwór "Improwizacja" własnego autorstwa.

W czasie koncertu zostanie także wręczona Srebrna Piszczałka – nagroda przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Tadeusz Wojdy. Za zasługi dla rozwoju muzyki sakralnej otrzyma ją w tym roku prof. Mieczysław Tuleja – od ponad 50 lat wychowawca wielu pokoleń organistów w archidiecezji krakowskiej. Współpracował m.in. z Orkiestrą i Chórem Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, Filharmonią Krakowską, NOSPR w Katowicach, Capellą Cracoviensis, z chórami Organum i Mariańskim. Występował m.in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Anglii.

W kolejne niedziele zagrają: Jesus Sampedro (Hiszpania), Stanislav Surin (Słowacja), Giovanna Tricarico (Włochy), Silvio Celeghin (Włochy), Przemysław Kapituła (Polska), Francesco Bongiorno (Włochy), Giulia Biagetti (Włochy), Józef Kotowicz (Polska), Toni Pussinen (Finlandia) i Mario Ciferri (Włochy).

Mechaniczne 60-głosowe organy na chórze archikatedry zbudowała w 1987 r. niemiecka firma Eule. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany