Bartłomiej Pulcyn dyrektorem programowym Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Jak przypomnieli organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Filmowego, nowy dyrektor programowy w przeszłości był już związany z tym wydarzeniem. W latach 2002-2013 pełnił funkcje programmera, kuratora Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Był też szefem działu akredytacji i koordynatorem warsztatów FIPRESCI Warsaw Project.
Pulcyn podkreślił, że powrót na WFF jest dla niego niczym "spotkanie z długo niewidzianym przyjacielem z czasów młodości". "W trakcie tej rozłąki miałem wielkie szczęście współpracować i uczyć się od wielu wspaniałych ludzi przy okazji organizowania Festiwalu Transatlantyk czy Letniej Akademii Filmowej. To doświadczenie pozwala mi z innej perspektywy spojrzeć na WFF i jego przyszłość. Z szacunkiem dla jego dziedzictwa, ale i otwartością na nowe idee i współpracę z ludźmi i instytucjami tworzącymi kulturę filmową w Warszawie. Chciałbym, żebyśmy wspólnie rozpoczęli pisanie nowego rozdziału w historii festiwalu, który dla wielu miłośników kina – tak jak i dla mnie – był początkiem wielkiej filmowej przygody" - powiedział, cytowany w komunikacie.
Bartłomiej Pulcyn jest obecny w branży filmowej i kulturalnej od ponad 20 lat. Był dziennikarzem i fotografem, współorganizował wiele międzynarodowych festiwali filmowych. Pełnił m.in. funkcje kuratora programu filmowego festiwali WAMA (2014), festiwalu Transatlantyk (2015–2022), Nowe Epifanie (2019–2020) oraz Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu (2023-2024). "Był współtwórcą audycji +Filmowe ścieżki+ nadawanej w Radio Plus Warszawa, a także prowadził program poświęcony branży filmowej +Poza kadrem+ w internetowej telewizji Foksal Eleven. W ostatnich latach stworzył inicjatywę +Animus Film – Kino wartości+, promującej filmy poruszające temat uniwersalnych wartości. Pasję do fotografii i kina połączył na planie filmu +Tyle co nic+ w reż. Grzegorza Dębowskiego, gdzie pełnił funkcję fotosisty" - czytamy.
40. Warszawski Festiwal Filmowy odbył się w dniach 11-20 października ub. r. W programie znalazło się ponad 140 filmów pełnometrażowych i krótkich metraży z 55 krajów. Grand Prix zdobył film "Najeźdźcy" Teodory Any Mihai, poświęcony kwestiom migracji oraz zderzenia światów wschodniego i zachodniego. Statuetkę za najlepszą reżyserię w Konkursie Międzynarodowym odebrał Anatol Schuster, twórca "Chaosu i ciszy". Nagroda za najlepszy scenariusz w konkursie międzynarodowym przypadła Liinie Trishkinie-Vanhatalo za "Lwicę".
Tegoroczny, 41. Warszawski Festiwal Filmowy jest zaplanowany na 10-19 października. (PAP)
dap/ dki/