kategoria: Kultura / Sztuka
16 czerwiec 2024

Fabuła „Tyle co nic” i dokument "Skąd dokąd” nagrodzone Wielkim Jantarem

zdjęcie: Fabuła „Tyle co nic” i dokument
fot. PAP
Fabuła "Tyle co nic” i dokument "Skąd dokąd" zostały w sobotę nagrodzone Wielkim Jantarem, główną nagrodą w konkursach pełnometrażowych debiutów podczas 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film".
REKLAMA

Twórcy filmu "Tyle co nic" – reż. Grzegorz Dębowski oraz producenci Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski - otrzymali w sobotę Wielkiego Jantara za pełnometrażowy debiut fabularny.

Jak uzasadniono, to filmu, który "w sposób niesłychanie wrażliwy opowiada historię człowieka uczciwego, stawiającego czoła lokalnej społeczności, dążąc do prawdy. To film kompletny, gdzie wszystkie środki dramaturgiczne współgrają ze sobą tworząc przejmujący obraz współczesnej, zmieniającej się polskiej wsi".

Wielki Jantar 2024 za pełnometrażowy debiut dokumentalny otrzymał Maciej Hamela za film "Skąd dokąd". Film pokazuje cierpienie, dramat i bezbronność zwykłego człowieka w czasie wojny.W konkursie krótkometrażowych debiutów filmowych Jantara 2024 za film fabularny - "Jsme v tom Spolu" - otrzymała Anna Wowra, a za krótkometrażowy film dokumentalny "Moja siostra" Mariusz Rusiński.

"To jest film o ludziach, którzy się bardzo kochają, ale nie potrafią się ze sobą dogadać. A jak mamy się dogadać globalnie, jak nie potrafimy się dogadać z tymi, których kochamy?" – mówił w sobotę podczas odbierania nagrody Rusiński.

Podczas wielki finał 43. edycji festiwalu Młodzi i Film przyznano też Jantary m.in. za krótkometrażowy film animowany, odkrycie aktorskie (rola męska i rola kobieca) oraz za zdjęcia. Podczas finału zaprezentowano film honorujący operatora filmowego Arkadiusza Tomiaka, autora zdjęć do takich filmów jak "Daleko od okna", "Symetria", "Obława", "Karbala" i "Zaćma". Tomiak zginął tragicznie w poniedziałek w drodze do swojego rodzinnego Koszalina na festiwal Młodzi i Film. Jego pamięć uczczono też minutą ciszy.

Przyznano też Jantara 2024 im. Arka Tomiaka za zdjęcia, którego otrzymał ją Aleksander Pozdnyakov za zdjęcia do filmu "Tyle co nic" w reżyserii Grzegorza Dębowskiego.

W czterech konkursach 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” pokazanych zostało 10 pełnometrażowych filmów fabularnych i 11 dokumentalnych, 76 krótkich form oraz sześć filmowych adaptacji współczesnych dramatów.

Na czele komisji konkursowych stali: reżyser, scenarzysta, kurator Łukasz Ronduda i dr hab. sztuk filmowych, prof. w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego Beata Dzianowicz.

Pokazom filmowym towarzyszyły też dodatkowe wydarzenia m.in. wystawy, poranek z retro bajkami o Gapiszonie i występy muzyczne.

Organizatorami wydarzenia są: miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Festiwal jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej i samorząd województwa. Jego historia sięga 1973 r. Jest najstarszym w Polsce festiwalem, podczas którego widz ma do czynienia przede wszystkim z filmowymi debiutami. W Koszalinie swoje filmy pokazywali m.in.: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Dariusz Gajewski, Xawery Żuławski, Katarzyna Rosłaniec, Marcin Wrona, Tomasz Wasilewski i Kuba Czekaj.

W ubiegłorocznej edycji festiwalu główną nagrodę Wielkiego Jantara otrzymali Damian Kocur za pełnometrażową fabułę "Chleb i sól" oraz Lea Glob za dokument "Apolonia, Apolonia". Jantara za krótkometrażową animację otrzymał "Krab" Piotra Chmielewskiego. Najlepszą krótką fabułą uznano "Być kimś" Michała Toczka. Natomiast spośród dokumentów jury Jantara przyznało Natalii Koniarz za "Postcards from the verge". W konkursie Teatrotek nagrodzono Luizę Budejko za "Taniec z ofiarą".(PAP)

autorka: Inga Domurat, Małgorzata Miszczuk

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany