kategoria: Kultura / Sztuka
23 kwiecień 2023

Fundacja Kościuszkowska nagrodziła Urszulę Dudziak i Waldemara Dąbrowskiego za kształtowanie wizerunku polskiej muzyki na świecie

zdjęcie: Fundacja Kościuszkowska nagrodziła Urszulę Dudziak i Waldemara Dąbrowskiego za kształtowanie wizerunku polskiej muzyki na świecie / fot. PAP
fot. PAP
Fundacja Kościuszkowska przyznała Medale Uznania wokalistce Urszuli Dudziak i dyrektorowi generalnemu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemarowi Dąbrowskiemu, zaliczając ich do czołowych postaci kształtujących wizerunek polskiej muzyki na świecie. Wyróżnienia wręczono w sobotę w Nowym Jorku, podczas 86. Charytatywnego Balu Fundacji Kościuszkowskiej (FK).
REKLAMA

Dudziak, piosenkarka jazzowa, kompozytorka i pisarka, w rozmowie z PAP przyznała, że była zaskoczona wyróżnieniem Fundacji.

„Jestem w szoku. Nie byłam nigdy wcześniej na balu. Po raz pierwszy mam długą suknię. Wszystkie kobiety są tutaj pięknie ubrane. Fundacja Kościuszkowska ma niesamowite zasługi. To jest anioł stróż dla młodzieży i nie tylko, przyznaje stypendia naukowcom i artystom. Pokazuje to jacy mogą być Polacy, kiedy się zorganizują, są blisko siebie i zarażają się swoimi pomysłami. Mają w sobie piękno, którym obdzielają cały świat” – przekonywała, dodając, że chyli czoło przed Fundacją Kościuszkowską.

Dąbrowski w swoim wystąpieniu, m.in. wyraził wdzięczność za dostrzeganie i docenianie zaangażowania ludzi różnych profesji, ich talentów i wysiłków przez Fundację Kościuszkowską. „Chapeau bas” – dziękował.

Uroczystość miała miejsce w nowojorskim hotelu Plaza. Okazją był doroczny 86. Charytatywny Bal Fundacji Kościuszkowskiej. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki przesłał nagrodzonym listy z gratulacjami. W uroczystości wziął udział m.in. senator Jerzy Fedorowicz.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Marek Skulimowski, bal jest okazją do świętowania bogatej, długiej historii polskiej muzyki, która rezonuje na cały świat.

„Postanowiliśmy nagrodzić wykonawczynię bardzo znaną zwłaszcza w dziedzinie wokalistyki jazzowej, panią Urszulę Dudziak, która przez wiele lat mieszkała w Nowym Jorku i występowała na scenach amerykańskich. Wyróżniliśmy także osobę odpowiadającą za promocję wspaniałej muzyki polskiej na całym świecie, pana Waldemara Dąbrowskiego. Kiedyś zajmował się tym jako minister kultury. Teraz od wielu lat kieruję jedną z najważniejszych polskich instytucji Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie” – mówił szef FK.

Przypomniał, że pierwszym tego rodzaju wydarzeniem, w 1928 roku, był raczej bankiet, a nie bal, na którym gościem honorowym był Ignacy Jan Paderewski.

„Pragniemy kontynuować tę tradycję, jak też promować wspaniałą kulturę polską poprzez zwrócenie uwagi, tym razem na muzykę polską i polskich wykonawców na świecie” – zaznaczył Skulimowski, podkreślając, że uroczystość była kilkakrotnie odwoływana m.in. z powodu pandemii Covid.

O roli muzyki w kulturze polskiej mówił laureat nagrody Pulitzera, prezes Rady Powierniczej FK Alex Storożyński, powołując się na pamięć o geniuszach takich jak Paderewski i Artur Rubinstein.

„Język polski jest językiem wolności i miłości i muzyki” – podkreślił.

Działalność FK komplementował konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Wskazywał na jej zasługi w wymianie naukowej między Polską a USA oraz pomoc stypendialną. Przypomniał o zgromadzeniu przez FK 250 tys. dolarów dla kobiet i dzieci uciekających z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Korzystając z obecności dyrektora generalnego Metropolitan Opera Petera Gelba wyraził nadzieję, że nowojorska placówka wzbogaci swój repertuar o polską operę.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ adj/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany