8 maj 2022

"Miss Viborg" najlepszym filmem 15. Festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie

zdjęcie:
fot. PAP
Film "Miss Viborg" w reż. Marianne Blicher zwyciężył w konkursie głównym trwającego w Krakowie 15. Festiwalu Mastercard Off Camera; najlepszą polską produkcją okazały się natomiast "Piosenki o miłości". Wyróżniono też aktorów - Magdalenę Żak i Adama Woronowicza.
REKLAMA

Reżyser Wojciech Smarzowski, przewodniczący międzynarodowego jury podkreślił, że nagrodę główną przyznano za "zafundowanie nam niesamowitej emocjonalnej podróży, którą odbywamy razem z główną bohaterką".

W skład jury weszli też scenografka Anna Pinnock i producent David Parfitt; podjętą przez nich decyzję ogłoszono podczas sobotniej gali w Krakowie. Do twórców wyreżyserowanego przez Marianne Blicher obrazu "Miss Viborg", który zwyciężyli w konkursie głównym "Wytyczanie Drogi", powędrowała Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy i 25 tys. dol.

Najlepszym polskim filmem okazały się z kolei "Piosenki o miłości" Tomasza Habowskiego. Jego twórcy otrzymali nagrodę dFlights w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych i 100 tys. zł. Nagrodę przyznało jury w składzie: producenci i aktorzy Trudie Styler oraz Kim Magnusson, a także dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Dublinie Grainne Humphreys.

Jego członkowie wyrazili uznanie dla "pełnej życia historii miłosnej", którą opowiedziano przy użyciu m.in. czarno-białych zdjęć, a także dla kreacji dwójki młodych aktorów - Tomasza Włosoka i Justyny Święs. "To walentynka dla kreatywności" - oceniło jury.

Za najlepszych aktorów uznano z kolei młodą artystkę Magdalenę Żak (uznając ją za "świetlane odkrycie") i wielokrotnie nagradzanego już Adama Woronowicza (określając go aktorem "wszechstronnym i empatycznym"). Wschodzącą gwiazdą (Mastercard Rising Star) został natomiast Michał Sikorski, doceniony za kreację w "Sonacie". Obraz ten, wyreżyserowany przez Bartosza Blaschke, otrzymał też nagrodę publiczności.

Pełną listę wyróżnionych znaleźć można m.in. w mediach społecznościowych festiwalu. Krakowska impreza, która potrwa do niedzieli, to także okazja do spotkań i rozmów w festiwalowym miasteczku oraz szereg innych wydarzeń towarzyszących. (PAP)

nak/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany