kategoria: Kultura / Sztuka
18 maj 2024

Polacy popierają multimedia w muzeach

zdjęcie: Polacy popierają multimedia w muzeach / fot. PAP
fot. PAP
8 na 10 Polaków uważa, że nowoczesne rozwiązania multimedialne w placówkach muzealnych stanowią znaczne ułatwienie - wynika z raportu firmy doradczo-technologicznej Future Mind "Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz".
REKLAMA

Jak wynika z raportu Future Mind "Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?", Polki i Polacy oczekują, że ich doświadczenia w świecie fizycznym i cyfrowym będą się uzupełniały. "Rozwiązania wprowadzane w sferze infrastruktury publicznej postrzegają pozytywnie i chętnie z nich korzystają" - ocenia Izabela Franke z Future Mind, autorka raportu.

78 proc. badanych wyraziło chęć korzystania z rozwiązań multimedialnych w muzeach w przyszłości. "Takie dane to jasny sygnał dla organizatorów wydarzeń kulturalnych, jak chociażby zbliżającej się corocznej Nocy Muzeów, że technologia phygital już stała się nieodłącznym elementem wydarzeń społeczno-kulturalnych" - czytamy w raporcie.

"Nie ma wątpliwości, że przyszłość rozwoju miast będzie nieuchronnie zmierzać w kierunku koncepcji smart city, gdzie technologia phygital staje się kluczowym elementem zaspokajającym rosnące oczekiwania turystów oraz mieszkańców w zakresie wygody, komfortu i zrównoważonego życia" - podkreśla Franke, cytowana w materiałach prasowych przesłanych PAP w piątek. Głównym założeniem koncepcji smart city - czytamy - jest wprowadzenie najnowszych technologii tak, by uczynić ośrodki turystyczne bardziej przyjazne odwiedzającym.

Technologia phygital to podejście w świecie marketingu stanowiące połączenie doświadczenia świata rzeczywistego i cyfrowego. Jak czytamy w materiałach prasowych, otwiera ono "nowe możliwości": "interaktywne mapy, urządzenia multimedialne i aplikacje mobilne dostarczają nie tylko informacji o najważniejszych atrakcjach turystycznych, ale także pomagają odkrywać miasta i ich historie".

Zdaniem aż trzech czwartych badanych wirtualne przewodniki "to sposób na podniesienie komfortu podczas zwiedzania, a podobny odsetek odczuwa ekscytację na myśl o korzystaniu z nich". Nie brakuje jednak osób nastawionych sceptycznie; 9 procent obawia się, że zautomatyzowane mechanizmy mogą pozbawić pracy kustoszy w muzeach i przewodników.

Raport "Żyjesz w Phygitalu choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?" powstał na podstawie badania ilościowego CAWI na panelu online. Badanie zostało zrealizowane metodą doboru kwotowego wg wybranych grup pokoleniowych (15-26 lat: 25 proc. 27-42 lat: 25 proc.; 43-58 lat: 25 proc; powyżej 58 lat: 25 proc.) przy współpracy Future Mind i SW Research w dniach 24.11-03.12.2023. Próba wyniosła 1211 osób. (PAP)

pj/ miś/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany