kategoria: Kultura / Sztuka
17 maj 2024

Poznaliśmy zwycięzców 21. Millennium Docs Against Gravity

zdjęcie: Poznaliśmy zwycięzców 21. Millennium Docs Against Gravity / fot. PAP
fot. PAP
"Las", "Echa miłości", "Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała", "Świeżak" i "Ostatnia wyprawa"- to niektóre z filmów, nagrodzonych podczas 21. festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Grand Prix Festiwalu otrzymał film "Nie chcemy innej ziemi".
REKLAMA

Gala wręczenia nagród 21. odsłony festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity odbyła się w czwartkowy wieczór w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. "To jeszcze nie zwieńczenie festiwalu. Jeszcze przez pełne trzy dni będzie się odbywał w kinach w 7 miastach, a później od wtorku 21 maja do 3 czerwca publiczność, która nie mogła przyjść do kina, która będzie chciała nadrobić pewne braki w programie festiwalu, będzie mogła zobaczyć filmy w trakcie festiwalu online" - powiedział podczas uroczystości Artur Liebhart, dyrektor i założyciel festiwalu.

"Udało nam się zebrać najlepsze filmy dokumentalne z całego świata. Nasz cykl selekcyjny trwał dłużej niż 12 miesięcy" - podkreślił, dodając, że organizatorzy już pracują nad programem przyszłorocznej imprezy. "Filmów dokumentalnych nie produkuje się dla nagród, aczkolwiek jest to wyraz podziwu i jakiś rodzaj gratyfikacji za ciężką, wieloletnią pracę" - zauważył Liebhart.

Nagrodę Bank Millenium Grand Prix przyznano filmowi "Nie chcemy innej ziemi" (reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor), ukazujący "ciągnącą się przez dekady batalię prawną mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu o zachowanie swojej wioski" - czytamy na stronie festiwalu. "Widzimy ich codzienność, która naznaczona jest niesprawiedliwością i upokorzeniami. Palestyńsko-izraelski filmowy kolektyw kręcił wydarzenia w wiosce przez 5 lat, korzystając przy tym z wcześniejszych nagrań mieszkańców. Zarejestrował filmowe świadectwo wielu prób wyrzucenia mieszkańców wioski i krwawych aktów przemocy popełnionych przez izraelskie wojsko i osadników". Nagrodę w imieniu twórców filmu odebrał ambasador Palestyny w Polsce Mahmoud Khalifa.

"Miło czuć i pamiętać, że jest się wśród przyjaciół. To wyróżnienie ma wielkie znaczenie dla ludzi, którzy walczą o swoje prawo do życia w spokoju i pokoju. Ma wielkie znaczenie i ma przypomnieć światu, że setki tysięcy osób w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu pozostało bez dachu nad głową z powodu chęci niektórych w Izraelu do rozlewu krwi i niszczenia" - powiedział ambasador odbierając nagrodę.

W tej kategorii wyróżniono także filmy "Sugarcane" (reż. Emily Kassie, Julian Brave Noise Cat) oraz "Agent szczęścia" (reż. Dorottya Zurbo, Arun Bhattarai).

Nagrody lokalne w Konkursie Głównym przyznały także inne festiwalowe miasta: Wrocław przyznał Grand Prix Dolnego Śląska filmowi "Las" Lidii Dudy, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni trafiła do "Hollywoodgate" (reż. Ibrahim Nash'at), Nagrodę Wolności ufundowaną przez miasto Poznań otrzymał "Ibelin" Benjamina Ree, a nagrodę Bydgoszcz Art.Doc Award - film "Nie chcemy innej ziemi". 17 maja dowiemy się, który film otrzymał Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego w Katowicach.

Zwycięskim filmem w kategorii "Najlepszy debiut" wybrany został "Echa miłości" (reż. Zara Zerny) za - jak podkreślono w werdykcie jury - "wzruszające i piękne ukazanie tematu, który dla wielu ludzi stanowi temat tabu; za sposób pokazania miłości i straty oraz za wspaniałe ujęcia i muzykę, podkreślające godność starości".

W kategorii "Nos Chopina" jury nagrodziło "Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała" (reż. Klara Tasovska). Nagrodę dla "Najlepszego filmu polskiego" przyznano "Lasowi" w reżyserii Lidii Dudy; wyróżnienie otrzymał "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć" Małgorzaty Imielskiej. Przyznano także nagrody "Green Warsaw Award", którą dostał film "Zieloni giganci" (reż. Laurence Billiet, Rachael Antony), wyróżniono także "Przynoszę Ci dzikość" (reż. Dyba Lach).Za najlepszy film krótkometrażowy jury konkursowe uznało "Świeżaka" Michała Edelmana i Tomasza Pawlika. Wyróżnienie przyznano natomiast obrazowi "Kolizja" (reż. Camille Vigny). Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim trafiła do "Ostatniej wyprawy" w reżyserii Elizy Kubarskiej, a wyróżnienia w tej kategorii - do "Rave" Łukasza Rondudy i Dawida Nickela oraz "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć" Imielskiej.

Podczas czwartkowej uroczystości ogłoszono także tytuł filmu, który otrzymał Nagrodę Amnesty International Polska. Nagroda główna w tej kategorii trafiła do "Lasu" Lidii Dudy, wyróżniono film "Nie jesteś sama" Karoliny Domagalskiej. Nagrodę za najlepsze zdjęcia przyznano "Piwnicy" Romana Blazhana. Duda i jej "Las" wyróżniono także Nagrodą Smakjam za najlepszą produkcję w Konkursie Polskim.

Warszawska odsłona imprezy zakończy się 19 maja. W dniach 21 maja - 3 czerwca festiwalowe filmy oglądać będzie można online. (PAP)

pj/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany