kategoria: Kultura / Sztuka
6 maj 2024

Rusza 8. międzynarodowy festiwal "Wiersze w mieście"

zdjęcie: Rusza 8. międzynarodowy festiwal
fot. PAP
Pod hasłem "ZMIANY" rusza 8. edycja międzynarodowego festiwalu "Wiersze w mieście". W przestrzeni publicznej Warszawy można będzie zapoznać się z najnowszą europejską poezją - poinformowano w poniedziałek na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
REKLAMA

"Poezja to gatunek szczególnie wrażliwy na rejestrację zmian. Jest pod tym względem szybsza i bardziej czujna niż proza czy eseistyka. Ułatwia, czasem w ogóle umożliwia myślenie o przemianach w obrębie naszej codzienności. Samo pisanie łączy się ze zmienianiem, czyli przetwarzaniem żywego doświadczenia w dzieło sztuki" – powiedziała kuratorka festiwalu Natalia Malek, poetka i laureatka m.in. Nagrody Literackiej Gdynia, cytowana w informacji.

Jak wyjaśniono, "podczas festiwalu czytelniczki i czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne, wreszcie – zmiany, które przynosi naszym ciałom oraz naszemu myśleniu czas".

Podkreślono, że aż jedna trzecia prezentowanych w tym roku wierszy została napisana w językach mniejszości narodowych i etnicznych, m.in. baskijskim, katalońskim, kaszubskim i łemkowskim. "To efekt myślenia ukierunkowanego na lokalność i różnorodność; chęć zwrócenia uwagi na bogactwo europejskich kultur funkcjonujących na niewielkich, czasem mało znanych szerokiemu odbiorcy obszarach" - czytamy w opublikowanej informacji.

"W warszawskich księgarniach kameralnych i miejscach kojarzonych z otwartością na literaturę pojawią się plakaty z wierszami, które będzie można czytać, oglądać i odwiedzać przez cały czas trwania akcji. Organizatorzy zapraszają też na spacery, czytania i wydarzenia performatywne" - napisano na stronie Urzędu m.st. Warszawy.

Więcej informacji o festiwalu i wydarzeniach mu towarzyszących znaleźć można na stronie: https://www.wierszewmiescie.eu/.

"Tradycyjnie już, miłośnicy poezji z całej Polski będą mogli też wziąć udział w konkursach i akcjach specjalnych odbywających się w kanałach społecznościowych +Wierszy w mieście+" - przypomniano na stronie festiwalu.

8. międzynarodowy festiwal "Wiersze w mieście" potrwa do 2 czerwca.

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie European Union National Institutes for Culture (EUNIC) i Miasto Stołeczne Warszawa. Jego organizację wsparły również: Czeskie Centrum, Ambasada Estonii w Polsce, Goethe-Institut Warschau, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa, Ambasada Irlandii w Polsce, Litewski Instytut Kultury, Ambasada Luksemburga w Polsce, Ambasada Malty w Polsce, Arts Council Malta, Słowacki Instytut Kultury, Instytut Yunus Emre.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany