1 maj 2023

Stan Borys uhonorowany na festiwalu Centrum Polsko-Słowiańskiego

zdjęcie: Stan Borys uhonorowany na festiwalu Centrum Polsko-Słowiańskiego / fot. PAP
fot. PAP
Piosenkarz Stan Borys został wyróżniony w niedzielę w Nowym Jorku na pierwszym Festiwalu Muzyki Polskiej Centrum Polsko-Słowiańskiego (CPS). Wystąpił też m.in. Chór Uniwersytetu Medycznego z Lublina oraz kilka chórów polonijnych.
REKLAMA

„Jestem zaszczycony, że mogłem zaśpiewać podczas dzisiejszego wydarzenia, z którego wpływy przeznaczone są na stypendia dla polonijnej młodzieży. Chciałbym zachęcić ją do zapoznania się z poezją, która jest mi bliska” – powiedział PAP Stan Borys.

Wybrał dwie piosenki: „Bajdary” z +Sonetów krymskich+ Adama Mickiewicza oraz „Stokrocie” do tekstu, który sam napisał. Pochodzą z jego płyty „Ikona”.

Borys został wyróżniony nagrodą z okazji 50-lecia CPS za działalność charytatywną i osiągnięcia w dziedzinie sztuki, muzyki i poezji.

Centrum jest największą polonijną organizacją społeczno-kulturalną na wschodnim wybrzeżu USA. Jej prezes Marian Żak mówił PAP, że koordynatorem imprezy jest członkini Rady Dyrektorów CPS Bożena Konkiel, a zaangażowanych w przedsięwzięcie było wiele osób, w tym młodzież szkolna.

„Myślę, że jest to pożyteczna inicjatywa. Spotkała się z zainteresowaniem, poparciem i dużym oddźwiękiem” – zaznaczył Żak.

Wicekonsul Anna Wańczyk uznała koncert w CPS za fantastyczny.

„Atmosfera była wyśmienita, był to koncert zdecydowanie rozrywkowy, a jednocześnie bardzo polski. Wszystkie utwory były wykonane po polsku. Mieliśmy wspaniałe chóry, wspaniałą młodzież. Pojawiły się również elementy polskiej poezji śpiewanej” - mówiła PAP wicekonsul.

W jej przekonaniu dla dzieci i młodzieży taka rozrywka stanowi doping do kontynuowania śpiewania, mówienia i celebrowania języka polskiego.

Gościem festiwalu był Akademicki Chór Uniwersytetu Akademii Muzycznej w Lublinie. Z repertuarem złożonym z polskich utworów wystąpiły także chóry polonijne „Angelus”, „Jutrzenka”, „Hejnał” i „Krakus”.

Konkiel wyjaśniła PAP, że początkowo niedzielne wydarzenie miało się wiązać z Dniem Flagi mającym skupić środowisko amerykańskich Polaków. Rozwinęło się jednocześnie w dużą imprezę kulturalną.

„Kiedy coś organizuję, staram się to jakoś uatrakcyjnić. Postanowiłam wzbogacić imprezę o loterię fantową. Dzięki ofiarności Polonii zebraliśmy ok. 10 tys. dolarów, a mamy już kilkanaście. Dochód zostanie w całości przeznaczony na fundusz stypendialny dla polonijnych studentów, członków CPS” – zapewniła Konkiel.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mma/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce