9 czerwiec 2022

W tym roku 39 mln zł, a w kolejnym - 120 mln zł na Instytut Kolbego

fot. PAP
W tym roku z budżetu państwa przewidziano 39 mln zł, a w przyszłym - 120 mln zł na Instytut Rozwoju Kultury i Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego - zapowiedział w czwartek w PAP.pl szef MEiN Przemysław Czarnek.
REKLAMA

Na początku czerwca w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt MEiN ustawy o Instytucie Rozwoju Kultury i Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Podano tam, że zadaniem instytutu będzie m.in. wspieranie działań i inicjatyw edukacyjnych kierowanych do Polonii i Polaków za granicą w zakresie nauczania języka polskiego i w języku polskim, kultywowania polskiej tradycji i promocji kultury polskiej oraz podtrzymywania tożsamości narodowej.

O instytucie mówił w czwartek w PAP.pl minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. O tym, że jest potrzeba uruchomienia instytutu świadczy - według ministra - m.in. przykład Polonii w Chicago w USA. "Tam na milion Polaków tylko 7 proc. włada językiem polskim. To są rzeczywiście rzeczy, które gdzieś zagubiliśmy w ostatnich dziesięcioleciach" - ocenił.

"Stąd środki finansowe i to zdecydowanie wyższe niż do tej pory na naukę języka polskiego wśród Polaków za granica, na naukę historii, kultury polskiej i temu wszystkiemu ma służyć Instytut Kolbego, który będzie miał swoje oddziały w poszczególnych państwach, gdzie jest Polonia" - powiedział Czarnek.

Pytany o finansowanie instytutu sprecyzował, że w tym roku z budżetu państwa przewidziano 39 mln zł, a w przyszłym - 120 mln zł.

Z wykazu prac legislacyjnych wynika, że Instytut Kolbego będzie państwową osobą prawną, a jego siedzibą będzie Warszawa. Nadzór nad działalnością instytutu powierzony będzie ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania. Ten sam minister będzie nadawał instytutowi statut. Podano też, że proponowane jest jak najszybsze uruchomienie instytucji, jeszcze w 2022 r.(PAP)

autorzy: Szymon Zdziebłowski, Anna Nartowska

szz/ an/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-09-20 19:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany