7 styczeń 2023

Wielki malarz ikon i abstrakcji; jego figury i kolory - niepowtarzalne

zdjęcie: Wielki malarz ikon i abstrakcji; jego figury i kolory - niepowtarzalne / fot. PAP
fot. PAP
Dziś 100-lecie urodzin i inauguracja Roku Jerzego Nowosielskiego, wielkiego malarza ikon i abstrakcji. Jego figury i kolory - czerwienie, cynobry, brązy, błękity, seledyny - niepowtarzalne - napisał w sobotę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.
REKLAMA

Jerzy Nowosielski, malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon, także autor Modiglianowskich postaci kobiecych, aktów i pejzaży urodził się 100 lat temu, 7 stycznia 1923 r. w Krakowie.

"Dziś 100-lecie urodzin i inauguracja Roku Jerzego Nowosielskiego, wielkiego malarza ikon i abstrakcji. Jego figury i kolory - czerwienie, cynobry, brązy, błękity, seledyny - niepowtarzalne..." - napisał na Twitterze minister kultury.

Dodał, że "wciąż ma przed oczyma wielką wystawę w Zachęcie sprzed 20 lat". "Był związany z Krakowem, ale także, o czym mało kto pamięta, z Lwowem i z Łodzią!" - zwrócił uwagę wicepremier Gliński. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-12-15 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany