kategoria: Kultura / Sztuka
10 czerwiec 2024

Wystawa "Grzegorz Rosiński w ilustracjach" od 15 czerwca w Warszawie

zdjęcie: Wystawa
fot. PAP
Retrospektywna wystawa "Grzegorz Rosiński w ilustracjach" rozpocznie się 15 czerwca w stołecznym Pałacu Kultury. "Rosiński jest klasykiem komiksu, podziwianym w całej Europie. Niektórzy uważają go wręcz za geniusza technik malarskich i graficznych" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Karykatury, Paweł Płoski.
REKLAMA

"Od 15 czerwca na czwartym piętrze Pałacu Kultury i Nauki - w Sali Skłodowskiej będzie można obejrzeć przekrojową wystawę prac Grzegorza Rosińskiego - malarza, grafika, i rysownika, który zmienił oblicze komiksu w Polsce i całej Europie. To największa w Polsce retrospektywna wystawa poświęcona temu wybitnemu twórcy" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Karykatury, Paweł Płoski. "Jest on już klasykiem komiksu, podziwianym i uwielbianym w całej Europie" - podkreślił.

Grzegorz Rosiński urodził się 3 sierpnia w 1941 roku. w Stalowej Woli. W 1967 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1969 r. opublikował komiks "Diadem Tamary" z cyklu "Kapitan Żbik". W 1977 r. debiutował z cyklem komiksowym "Thorgal". Była to francuskojęzyczna seria komiksowa stworzona wspólnie przez belgijskiego scenarzystę Jeana Van Hamme'a i Rosińskiego, publikowana w odcinkach na łamach belgijskiego czasopisma "Le Journal de Tintin", a później, od 1980 r. - już w indywidualnych zeszytach (tomach) komiksowych.

W Polsce "Thorgal" debiutował w 1978 r. na łamach czasopisma "Relax". Dotychczas sprzedano ok. 16 milionów egzemplarzy 41 tomów (69 wraz z seriami pobocznymi) w kilkunastu językach. Seria powstawała do 2018 r.

"Rosiński malował okładki +Thorgali+ w technice olejnej i w dużym formacie. Na wystawie zaprezentujemy je także, obok rysunków, szkiców i grafik. Nie zabraknie także ilustracji książkowych, plansz z serii "Kapitan Żbik", rysunków z komiksów historycznych oraz tworzonych już na emigracji w Belgii graficznych opowieści "Thorgal", "Szninkiel", "Yans", "Western" i "Zemsta Hrabiego Skarbka" - wskazał Płoski.

Podczas wystawy "Grzegorz Rosiński w ilustracjach" zostanie zaprezentowanych ponad 400 artefaktów.

"Najstarsze są jego rysunki komiksowe pochodzące jeszcze z gazetek szkolnych i harcerskich. Pokażemy także rysunki z "Kapitana Żbika", oraz projekty okładek do książek dla dzieci, szkice z lat studiów na ASP" - dodał.

Płoski podkreślił, że zwiedzający będą mogli obejrzeć przekrój twórczości Rosińskiego, także liczne mało znane prace. "Te eksponaty, czyli Rosiński nieznany zaskakują chyba najbardziej, bo większość osób kojarzy go z komiksami, przede wszystkim - z Thorgalem" - wyjaśnił.

Dyrektor Muzeum Karykatury przypomniał, że Rosiński w sposób mistrzowski opanował różne techniki malarskie i graficzne dopasowanymi do tematów i posługuje się nimi z wielką swobodą jak wirtuoz. "Niektórzy uważają go wręcz za geniusza technik" - powiedział Płoski.

Kuratorem wystawy "Grzegorz Rosiński w ilustracjach" jest Piotr Rosiński. Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengren. Autorem tekstów w katalogu jest tłumacz komiksów Rosińskiego, Wojciecha Birka.

"Idea wystawy narodziła się w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi, gdzie było prezentowane na przełomie 2023 i 2024 roku. Warszawską edycję wystawy organizuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego" - podkreśliła rzeczniczka Muzeum Karykatury, Katarzyna Miękus. "Prezentacja dorobku Rosińskiego jest możliwa dzięki współpracy samorządów Warszawy i Łodzi" - dodała.

Wystawa "Grzegorz Rosiński w ilustracjach" będzie czynna do 8 września. (PAP)

autor: Maciej Replewicz

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany