kategoria: Kultura / Sztuka
20 maj 2024

Wystawa prac Bohdana Butenki „Gapiszon w Lengrenówce”

zdjęcie: Wystawa prac Bohdana Butenki „Gapiszon w Lengrenówce” / fot. PAP
fot. PAP
Kochał książki i to książki dla dzieci, które ilustrował. Chcemy przywrócić Bohdana Butenkę dzieciom, bo pamiętamy go my, dorośli, a współczesne dzieci - już nie - powiedział PAP kurator wystawy w warszawskim Muzeum Karykatury, Michał Rzecznik. Wydarzenie rozpocznie się 23 maja.
REKLAMA

"Na wystawie +Gapiszon w Lengrenówce+ zaprezentujemy dorobek Bohdana Butenki - jednego z największych polskich ilustratorów XX w. i twórcy komiksów dla młodzieży, plakacisty, scenografa i grafika. Kochał książki i to książki dla dzieci, które ilustrował" - powiedział PAP kurator wystawy w warszawskim Muzeum Karykatury, Michał Rzecznik. "Chcemy przywrócić Butenkę dzieciom, bo pamiętamy go my, dorośli, a współczesne dzieci - już go nie pamiętają go. Główną postacią wystawy jest Gapiszon - najważniejsza postać tworzonych przez niego komiksów" - wyjaśnił, dodając, że postać Gapiszona jest często mylona z poszukującym skarbu harcerzem Kapiszonem - innym bohaterem komiksowej serii autorstwa Butenki.

Na wystawie Gapiszon będzie zaprezentowany w licznych odsłonach - czarno-białej i w kolorze, w wersji niemej i z dialogami, w berecie z antenką i w pasiastej czapeczce, na oryginalnych planszach, wielkoformatowych wydrukach, w książeczkach i archiwalnych numerach "Misia" - wydawanego w latach 1957-2010 dwutygodnika dla dzieci.

"Gapiszon - bohater komiksów dla młodszych dzieci to chłopiec, który myli się i popełnia błędy, z których wynikają zabawne sytuacje, ale w końcu wychodzi z nich obronną ręką. To postać, z którą może się utożsamić zarówno czterolatek jaki stulatek" - wyjaśnia kurator, dodając, że komiks z Gapiszonem to także książka o walorach edukacyjnych. "Postać żyła z Butenką od lat 60. XX wieku aż do śmierci rysownika w październiku 2019 r." - wyjaśnił.

"Na wystawie pokażemy szkice i komiksy Butenki powstałe na przestrzeni ostatnich 60 lat oraz szkice i plansze z odnalezionej książki z przygodami Gapiszona, która nakładem Wydawnictwa Widnokrąg ukaże się na polskim rynku" - przypomniał Rzecznik.

Komiksy z Gapiszonem tłumaczono na wiele języków i wydawano za granicą. Po angielsku nazywał się Scatterbrain, po francusku - Nigaudin, po litewsku Pupikas, w krajach niemieckojęzycznych - Zipfelzapfel, w krajach b. Jugosławii nosił imię Wutrobicka.

Bohdan Butenko (1931-2019) był autorem ilustracji, okładek, scenografii teatralnych i plakatów. (PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany