reklama
kategoria: Miasto
31 sierpień 2011

Kampania wyborcza trwa

zdjęcie: Kampania wyborcza trwa / Czarny PR stosuje się nie tylko w polityce.
Czarny PR stosuje się nie tylko w polityce.
Od chwili kiedy poznaliśmy datę tegorocznych wyborów parlamentarnych (9 października) kandydaci do Sejmu i Senatu rozpoczęli wyścig o głosy wyborców. Jakich technik użyją aby przekonać do swojej osoby polskich obywateli? Wszelkie działania kandydatów poznamy w ciągu miesiąca.
REKLAMA
Promocja kandydatury polityka czy partii politycznej odbywa się na wiele sposobów. Część kandydatów ubiegających się o tzw. „stołek” z pewnością skorzysta z różnych form kampanii wyborczej. Aby elektor chciał zagłosować na konkretną osobę musi najpierw ją poznać, dlatego politycy korzystają z wielu form marketingu, którymi starają się dotrzeć do jak największej grupy potencjalnych głosujących. Większość z form promocji uzależniona jest od zasobności portfela kandydata czy partii politycznej, którą reprezentuje. Możliwości jest wiele i na ogół politycy wykorzystują przede wszystkim środki masowego przekazu takie jak plakaty, reklamy telewizyjne, radiowe czy prasowe, ale także poprzez organizację wieców wyborczych oraz spotkań z wyborcami pragną przekonać możliwie jak największe grupy obywateli do oddania głosu na siebie.

Czarny PR

Jedną z możliwości przedstawienia własnej osoby w świecie polityki jest zastosowanie czarnego pijaru (ang. public relations) wobec przeciwników. Forma ta używana jest nie tylko w świecie polityki. Czarny PR stosowany jest także w świecie showbiznesu czy reklamie. Podanie opinii publicznej informacji często nieprawdziwych może spowodować ogromne zmiany w postrzeganiu danej osoby czy zdarzenia. Odbiegając na moment od polityki, jednym z przykładów może być sytuacja, która miała miejsce w czerwcu br. kiedy to niemieckie służby zdrowia jak źródło zakażenia groźną bakterią pałeczki okrężnicy E. Coli, w pierwszej kolejności podały skażone warzywa, prawdopodobnie ogórki i pomidory. Jak się okazało informacja podana opinii publicznej była błędna, mimo tego skutkiem podania takiej informacji były ogromne problemy plantatorów ze zbyciem towaru. Czy to był przypadek czy może czarny PR do końca nie wiadomo, a zanim wszystko powróciło na właściwy tor musieliśmy sporo czasu poczekać.

Manipulacja w polityce

Czarny PR w polityce używany jest dość często. Jego zadaniem jest oczernienie przeciwnika w oczach opinii publicznej, tym samym skierowanie przychylności wyborców na swoją stronę. I już nie jest ważne, czy to prawda, czy nie – łatka przylgnęła. Jednak przedstawienie kontrkandydata w niekorzystnym świetle jest ryzykowne. W chwili ujawnienia, że posunęło się do działań propagandowych może spowodować znaczny spadek przychylności wyborców. Ponadto stosowanie czarnego pijaru postrzegane jest jako działanie zdecydowanie nieetyczne, dlatego fałszowanie wizerunku przeciwnika może przysporzyć więcej problemów niż jest to warte.

Zachęcamy do wypełnienia na naszej stronie ankiety dotyczącej czarnego PR stosowanego w polityce. Kwestionariusz dostępny jest pod adresem – http://www.grudziadz.twoje-miasto.pl/wybory2011A
PRZECZYTAJ JESZCZE
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany