kategoria: Miasto

Nowe oświetlenie na blisko 640 przejściach dla pieszych

zdjęcie: Nowe oświetlenie na blisko 640 przejściach dla pieszych / v15185281
v15185281
Blisko 640 przejść dla pieszych na drogach krajowych województwa świętokrzyskiego zostało wyposażonych w nowe oświetlenie. Inwestycje zrealizowano w ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej (PBID).

Inwestycja, realizowana od 2022 roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, zakończyła się w październiku br.

„Na przejściu z (...) oświetleniem pieszy jest zdecydowanie lepiej widoczny, a przez to znacznie bezpieczniejszy. Również kierowca może dużo wcześniej zredukować prędkość, aby zatrzymać się przed przejściem. To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada wcześniej, a widoczność poprzez opady i zamglenia jest często ograniczona” – zwróciła uwagę rzeczniczka kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Pawelec-Buras.

Ostatnie prace zakończono w październiku na odcinkach DK 9 i DK 79, obejmując gminy Sadowie, Opatów, Łoniów, Tarłów i Ożarów.

„Prace poprzedziła analiza stanu bezpieczeństwa, dlatego w wielu przypadkach podjęliśmy także inne działania, takie jak np. oświetlenie ponad stu stref przejściowych wzdłuż odcinków dojazdowych do przejść o łącznej długości ok. 22 km. W ok. 30 lokalizacjach wykonaliśmy krótkie dojścia do przejść dla pieszych o łącznej długości ok. 2 km. Przed 9 przejściami zamontowaliśmy aktywne znaki ostrzegawcze D-6 na wysięgnikach” – poinformowała Pawelec-Buras.

Od początku realizacji projektu na terenie województwa oświetlono 636 przejść dla pieszych m.in. na drogach krajowych nr 9, 42, 73, 74, 77, 78 i 79. (PAP)

wdz/ jpn/