kategoria: Miasto
2 kwiecień 2024

R. Makłowicz chce Hali Targowej jak w Hiszpanii, S. Mazur obiecuje zadbać o to

zdjęcie: R. Makłowicz chce Hali Targowej jak w Hiszpanii, S. Mazur obiecuje zadbać o to / fot. PAP
fot. PAP
Podróżnik i krytyk kulinarny Robert Makłowicz chce, aby Hala Targowa na krakowskich Grzegórzkach zyskała nowy blask i była wizytówką miasta – tak jak to ma miejsce np. w Hiszpanii. Kandydat na prezydenta Krakowa Stanisław Mazur obiecał, że zadba o to.
REKLAMA

Makłowicz i Mazur o wspólnej wizji Grzegórzek poinformowali w poniedziałek na briefingu prasowym przy wejściu na peron kolejowy Kraków-Grzegórzki blisko centrum miasta. Obaj zwracali uwagę na – ich zdaniem - błędy i zaniechania miasta w tworzeniu przestrzeni okolic Hali Targowej.

Makłowicz podkreślił, że Grzegórzki to jego dzielnica, "miejsce z dzieciństwa". Jego zdaniem znajdująca się tu Hala Targowa powinna być wizytówką miasta, jak to ma miejsce w Hiszpanii, na Węgrzech, w Anglii czy Irlandii. "Każda dzielnica ma swoją halę targową, to są wspaniałe zabytki, pełne lokalnego handlu i gastronomii. Nie chcemy tu hipsterskiej Hali Koszyki, ale chcemy, by to miejsce poszło w kierunku Starego Kleparza" – zaznaczył podróżnik.

Według Makłowicza Hala Targowa powinna zostać "przywrócona" krakowianom, a turystów przyciągać jak magnes, by można tu np. wypić dobrą kawę i kupić warzywa. Jak zauważył, "słowo +hala targowa+ ma konotacje i to wszystko można sensownie połączyć jako przestrzeń między starym Krakowem a Grzegórzkami".

"Ten przystanek kolejowy to symbol bylejakości - nie działa winda, nie ma schodów ruchomych. Stacja jest nowa, a już nie pozwala na to, by skorzystały z niej osoby z niepełnosprawnościami. Mamy przestrzenie, które zostały okratowane, a mieliśmy szansę na wspaniałe panoramę miasta. Wystarczyło zrobić tu szybę, zadbać, by stacja w centrum była reprezentatywna i otwierająca perspektywy, by móc oglądać miasto z blisko trzeciego piętra - Grzegórzki, Wesołą, Stare Miasto" – opisywał Makłowicz obecny rejon Hali Targowej.

Bezpartyjny kandydat na prezydenta Krakowa Stanisław Mazur zadeklarował, że jako gospodarz miasta zadba o to, by Grzegórzki zyskały nowy blask. "Nie chcemy Krakowa, którego symbolem są niedziałające windy" – powiedział.

Jak ocenił, przebudowa estakady kolejowej na Grzegórzkach nie wykorzystała potencjału tego miejsca. "Nie zabrakło pomysłu, zabrakło jak zwykle zaparcia, determinacji i pieniędzy. Zamiast placu Grzegórzeckiego i hubu komunikacyjnego, urządzono tu chaos komunikacyjny" – mówił Mazur i zwrócił uwagę na "bulwersującą" jego zdaniem informację, że w Hali Targowej ma powstać klub muzyczny.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany