kategoria: Miasto
21 czerwiec 2024

Rok po ataku hakerskim przywrócono portal związany z kartą miejską

zdjęcie: Rok po ataku hakerskim przywrócono portal związany z kartą miejską / pixabay/2456004
Rok po ataku hakerskim na systemy komunikacji miejskiej w Olsztynie udało się przywrócić stronę internetową, na której można m.in. doładować Olsztyńską Kartę Miejską. Po ataku przestały działać m.in. sygnalizacja świetlna, system informacji na przystankach, czy kamery miejskiego monitoringu.
REKLAMA

"Przywracanie tej strony trwało najdłużej z kilku powodów. Pierwszy to taki, że była ona najmniej istotna w całym systemie komunikacji publicznej - funkcjonalności, które są na niej można było załatwić w inny sposób. Drugi powód jednak - znacznie ważniejszy - był taki, że na tej stronie ludzie podają swoje dane osobowe i przelewają pieniądze na karty miejskie, więc trzeba było te dane w odpowiedni sposób zabezpieczyć. To musiało potrwać" - powiedział PAP rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie Michał Koronowski.

Przed rokiem serwery Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie zostały zaatakowane, w efekcie czego przestały działać uliczne światła, system informacji na przystankach, kamery monitoringu, aplikacja i strona internetowa pomagająca podróżnym w korzystaniu z przejazdów komunikacją publiczną. Ponieważ w podobnym czasie doszło do identycznych ataków w miastach Portugalii i Hiszpanii kulisy ataku są wyjaśniane we współpracy z tymi krajami. Według nieoficjalnych informacji za atakiem na systemy komunikacji publicznej we wszystkich trzech krajach stali hakerzy z Rosji. "Z informacji, jakie przekazała nam policja wiemy, że dane pasażerów korzystających przed atakiem ze strony internetowej, czy aplikacji nie zostały wykradzione" - powiedział Koronowski.

Po ataku hakerskim Olsztyn otrzymał 3 mln zł rządowego wsparcia na usunięcie skutków awarii. Dzięki tym pieniądzom m.in. wprowadzono nowe zabezpieczenia informatyczne. "Zdecydowano również, że Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu nie będzie zajmował się informatycznym aspektem naszej działalności, przeniesiono to do innej, specjalistycznej instytucji Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna" - powiedział Koronowski.

Na uruchomionej ponownie stronie kartamiejska.olsztyn.eu można m.in. doładowywać elektroniczną portmonetkę na przejazdy komunikacją publiczną. Koronowski podkreślił, że pasażerowie, którzy po ataku hakerskim nie odblokowali swojej karty muszą to zrobić osobiście w punktach obsługi klienta.(PAP)

jwo/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany