kategoria: Motoryzacja
25 wrzesień 2024

Gaz płynny LPG to najtańsze i najbardziej ekologiczne paliwo samochodowe. Koszt przejechania 100 km to 22,12 zł

fot. nadesłane
Ministerstwo Przemysłu opublikowało najnowszy kwartalny raport porównujący koszty przejechania 100 km z wykorzystaniem paliw alternatywnych i konwencjonalnych(1). LPG, podobnie jak przed rokiem, jest paliwem, na którym najtaniej można przejechać 100 km – koszt to zaledwie 22,12 zł. Samochód kompaktowy z silnikiem Diesla na tym dystansie zużyje oleju napędowego za 30,41 zł (SUV i crossover – 37,53 zł). Natomiast koszt przejazdu w aucie z silnikiem benzynowym to 36,37 zł (SUV – 47 zł). Koszt przejechania 100 km samochodem na gaz ziemny CNG wyliczono na 41,78 zł. Z kolei podróż samochodem elektrycznym wyniesie ponad 42 zł. Najdroższym paliwem okazuje się wodór – przejechanie samochodem elektrycznym z ogniwami paliwowymi to koszt ok. 69 zł (Toyota Mirai).(2)
Według statystyk Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA autogaz pozostaje najbardziej rozpowszechnionym w Unii paliwem alternatywnym – po europejskich drogach wciąż porusza się przeszło dwukrotnie więcej samochodów osobowych na LPG, niż elektrycznych3.

W 2023 r. utrzymywała się, a nawet wzrosła, konkurencyjność używania gazu LPG jako napędu pojazdów samochodowych w stosunku do benzyny silnikowej. Średnioroczna cena detaliczna gazu stanowiła 46,1% ceny benzyny EU95, podczas gdy rok wcześniej było to 48,9%. W pierwszej połowie 2024 r. relacja ta spadła nawet do 42% – do najniższego poziomu od 2016 r. – tłumaczy Bartosz Kwiatkowski, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP).
Po wakacjach różnica w cenie litra benzyny i LPG wynosiła średnio 3,40 zł. Przy założeniu średniego rocznego przebiegu samochodu na poziomie 18 tys. km oraz wyższego o ok. 15% spalania gazu kierowcy w portfelu co roku zostaje 3,5 tys. złotych. To już kwoty, którymi warto się zainteresować.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 3 mln samochodów zasilanych autogazem i co roku przybywa blisko 100 tys. instalacji. Są województwa, w których co 5 kierowca korzysta z autogazu – w tym łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Polacy mają też gdzie tankować – 7,4 tys. stacji paliw z LPG w ofercie to najwięcej w Unii Europejskiej. Aż 58% Polaków uważa, że autogaz jest łatwo dostępny na stacjach paliw w całej Polsce4.

Nowym zjawiskiem jest upowszechnianie się, zwłaszcza wśród taksówkarzy, samochodów wykorzystujących napęd hybrydowy (HEV) z dodatkową instalacją gazową. Taki układ trójpaliwowy pozwala na jeszcze większe oszczędności eksploatacyjne, zwłaszcza przy dużych rocznych przebiegach.

Według danych największego w Polsce dealera samochodów zasilanych autogazem, 90% użytkowników takich pojazdów jest zdecydowanych lub przynajmniej rozważa ponowny zakup auta na LPG.

Tymczasem LPG zdobywa kolejne rynki w Europie. W 2022 r. nad Sekwaną sprzedano ponad 46 tys. nowych samochodów zasilanych autogazem. W 2023 r. ta liczba wzrosła o kolejne 40%.

POGP

Polska Organizacja Gazu Płynnego jest organizacją zrzeszającą pracodawców zajmujących się zakupem, rozlewem, dystrybucją gazu płynnego oraz produkcją i obrotem urządzeniami służącymi do jego zastosowań, której podstawowym celem jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych członków oraz branży wobec organów władzy i administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, związków zawodowych pracowników oraz innych organizacji.

POGP została założona w 1996 roku i od tego czasu aktywnie uczestniczy w życiu branży paliwowej. Członkami Organizacji są jednostki produkcyjno-handlowe, zajmujące się zakupem, rozlewem i dystrybucją gazu skroplonego LPG, a także produkcją i obrotem urządzeniami służącymi do jego transportu, magazynowania i eksploatacji. Od lutego 2020 r. przedmiotem aktywności analitycznej POGP jest również skroplony gaz ziemny LNG.

POGP należy do Światowej Organizacji Gazu Płynnego (WLGA) oraz Liquid Gas Europe.

LPG w Polsce

3,4 mln samochodów zasilanych autogazem

140 tys. instalacji zbiornikowych

Ok. 11 mln butli

LPG w Europie

1 Od 2022 r. na podstawie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych administracja państwowa porównuje koszty przejechania 100 km z wykorzystaniem paliw alternatywnych i konwencjonalnych: gazu płynnego LPG, gazu ziemnego CNG, energii elektrycznej oraz wodoru, a także benzyny i oleju napędowego.
2 Ministerstwo Przemysłu https://www.gov.pl/web/przemysl/porownanie-cen-paliw-alternatywnych
3 Bez hybryd. Źródło: Vehicles on European Roads, ACEA 2024
4 W dniach 29.04.2024 - 12.05.2024 r. Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research zrealizowała najnowszą, 6. Edycję badania „EKObarometr – na drodze do zielonego społeczeństwa”. Polska Organizacja Gazu Płynnego była partnerem tegorocznego projektu, który w tym roku objął także badanie postaw Polaków wobec gazu płynnego LPG. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 1500 respondentów. https://ekobarometr.pl/ekobarometr-6?forcePageWithoutCdn=true