Ropa tanieje, potanieje też paliwo na stacjach

Gwałtowna przecena na rynku ropy przełoży się na rynek paliw - pisze w Interii Monika Borkowska. W perspektywie kilku, kilkunastu dni ceny na stacjach mogą spaść o 15-20 groszy. Pojawia się pytanie, co dalej z ropą. Krach cenowy może wpłynąć na spadek wydobycia ropy łupkowej w USA, gdzie średni koszt produkcji wynosi 35-40 dol. na baryłkę. Ale kryzys, a co za tym nerwowość na rynku ropy, może jeszcze potrwać.
Koronawirus
2946
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
- Mamy teraz do czynienia z oddziaływaniem płytkich mechanizmów psychologicznych, spekulacyjnych, które będą huśtać ceną surowca. One działają w stosunkowo krótkim terminie, tygodni czy miesięcy. Nie w skali lat. Musimy się liczyć z rozchwianiem rynku w najbliższym czasie.Tym bardziej, że ze względu na koronawirusa mamy zaburzenia po stronie popytu - powiedział Interii Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych.

W poniedziałek ceny ropy zanurkowały o nawet 30 proc. po tym, jak OPEC nie porozumiał się z Rosją w sprawie cięć wydobycia ropy. Kartel domagał się cięć na poziomie 1,5 mln baryłek dziennie, ale Rosja na to się nie zgodziła. W efekcie w niedzielę Arabia Saudyjska, jeden z największych producentów ropy na świecie, zdecydowała o znacznym obniżeniu cen, po jakich będzie sprzedawać surowiec w kwietniu.

Saudyjczycy zapowiedzieli, że zwiększą produkcję z obecnych 9,7 mln baryłek dziennie do ponad 10 mln baryłek. A możliwości produkcyjne tego kraju sięgają 12,5 mln baryłek dziennie. W mediach pojawiają się również nieoficjalne informacje, że docelowo Arabia Saudyjska może zmierzać w kierunku maksymalnego wykorzystania swoich mocy.

Na otwarciu w poniedziałek surowiec potaniał do 36,3 dolarów za baryłkę. Po pierwszych godzinach notowań zbliżył się do granicy 30 dolarów, ale odbił się od tego poziomu. Obecnie cena oscyluje wokół 36 dolarów.

Aktualna sytuacja z pewnością przełoży się na ceny paliw w Polsce. Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z firmy e-petrol, zakłada w rozmowie z Interią, że spadek cen w hurcie widoczny będzie praktycznie od razu. - Codziennie w dni robocze ogłaszane są cenniki rafineryjne Orlenu i Lotosu, które są punktem wyjścia dla rynku paliwowego. Już jutro zobaczymy sporą przecenę. Taka przecena ropy nie może pozostać bez odpowiedzi - powiedział.


Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gieldy/aktualnosci/news-ropa-szoruje-po-dnie-paliwa-beda-tansze,nId,4371370#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
2946
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce