25 listopad 2023

Straż Graniczna odebrała 27 samochodów elektrycznych o wartości prawie 5,5 mln zł

zdjęcie: Straż Graniczna odebrała 27 samochodów elektrycznych o wartości prawie 5,5 mln zł / pixabay/2934945
Straż Graniczna odebrała w ostatnich dniach 27 citroenów E-C4 z napędem elektrycznym o łącznej wartość to 5,4 mln zł - poinformowała rzeczniczka SG kpt. Anna Michalska. Auta trafią do oddziałów: Bieszczadzkiego, Karpackiego, Śląskiego, Nadodrzańskiego, Morskiego oraz Nadwiślańskiego SG.
REKLAMA

Michalska przekazała, że do tej pory formacja eksploatowała sześć samochodów z napędem elektrycznym: cztery marki Renault Zoe, jedno marki Nissan Leaf oraz jedno marki Peugeot e-Rifter. Samochody elektryczne przez SG wykorzystywane są głównie w lotniczych przejściach granicznych i w aglomeracjach miejskich, aby przeciwdziałać smogowi.

"Pojazdy w portach lotniczych muszą być w stałej gotowości do użycia, co wiąże się z długotrwałą pracą silnika na biegu jałowym. Powoduje to wysokie zużycie paliwa i zanieczyszczenie środowiska emisją szkodliwych substancji pochodzących ze spalin oraz hałas. Konstrukcja samochodów o napędzie hybrydowym oraz elektrycznym umożliwia natychmiastowe użycie aut bez konieczności uruchamiania silnika spalinowego" - zaznaczyła Michalska.

Dodała, że w ramach współdziałania z innymi służbami, pojazdy będą wykorzystywane do wykonywania zadań związanych z zapobieganiem przestępstwom i wykroczeniom przeciwko środowisku.

Dostawa Citroenów E-C4 to efekt umów podpisanych w lipcu i w sierpniu tego roku. W listopadzie zawarto kolejne umowy na zakupy 20 samochodów terenowych marki Ford Ranger o wartości prawie 5,6 mln zł; 20 mikrobusów marki Ford Custom o wartości 5,4 mln, oraz 40 pojazdów klasy ATV marki KL BRUTE FORCE 750 o wartości prawie pół miliona zł.

Realizację dostaw zaplanowano do 20 grudnia br. w ramach kolejnego etapu procesu modernizacji sprzętu transportowego SG finansowanego ze środków Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce