11 wrzesień 2022

41. Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni" – w czwartek

zdjęcie: 41. Międzynarodowy Festiwal
fot. PAP
41. Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni" w Antoninie odbędzie się w dniach 15-18 września. Gwiazdą - hiszpański pianista Martin Garcia Garcia – poinformował dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Dariusz Grodziński.
REKLAMA

Uroczystość otwarcia festiwalu zaplanowano na czwartek w Ostrowskim Centrum Kultury przy ul. Wolności 2. O godz. 19 przed publicznością wystąpią muzycy z Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Marka Pijarowskiego oraz pianiści. Magdalena Lisak wykona koncert f-moll op. 21 Fryderyka Chopina; Jacek Kortus - solową partię mało znanego koncertu fortepianowego d-moll "Słowiańskiego" op. 60 Feliksa Nowowiejskiego.

Następnego dnia - jak przekazał dyrektor artystyczny festiwalu Jan Popis - na recital inauguracyjny do Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie k. Ostrowa Wlkp. zaprasza Andrzej Wierciński - półfinalista ubiegłorocznego XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, laureat wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym laureat nagród specjalnych za interpretację utworów Chopina.

W piątek w programie "Chopin - Jazz - Inspiracje" zaprezentują się dwaj wybitni muzycy: saksofonista Piotr Baron i pianista Paweł Kowalski.

Na sobotę zaplanowano trzy wydarzenia. "O godzinie 17 w programie solowym usłyszymy pianistę Mateusza Krzyżanowskiego, którego niespełna rok temu podziwialiśmy na XVIII Konkursie Chopinowskim. Do Antonina przyjeżdża w ramach specjalnej nagrody przyznanej przez Festiwal "Chopin w barwach jesieni" z repertuarem zawierającym utwory Johannesa Brahmsa, Alberto Ginastery i oczywiście Fryderyka Chopina" – powiedział Popis.

Podkreślił, że na uwagę zasługuje też recital wokalny Ewy Biegas z udziałem pianisty Grzegorza Biegasa. "Program, w całości pieśniarski, poświęcony muzyce polskiej, bo obok liryki wokalnej Chopina, będą także pieśni Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego oraz mało znane pieśni żołnierskie" – powiedział dyrektor.

Z kolei na godz. 22 zaplanowano koncert "Chopin w aksamicie nocy", który jest utrzymany w charakterze salonu muzyczno-poetyckiego. "Będzie też miejsce na debiuty festiwalowe i prezentacje laureatów konkursów" – zapewnił Popis.

W niedzielę odbędzie się koncert kameralny, podczas którego zostaną wykonane wszystkie trzy utwory Chopina napisane na wiolonczelę i fortepian: Introdukcja i Polonez C-dur op. 3, Grand Duo Concertante i Sonata g-moll op. 65.

Podczas finału 41. Festiwalu wystąpi laureat III nagrody ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - hiszpański artysta Martin Garcia Garcia.

"Publiczność konkursowa zachwyciła się jego najwyższej klasy wirtuozerią pianistyczną, polotem i prawdziwie iberyjską spontanicznością. W ten sposób jego interpretacje chopinowskie nabrały innego jeszcze kolorytu, jakby +doświetlonego+ ciepłem śródziemnomorskiego słońca. Możemy oczekiwać, że również w Antoninie usłyszymy takiego właśnie Chopina" – powiedział Jan Popis.

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany