kategoria: Muzyka
11 listopad 2023

Mike Stern gwiazdą rozpoczynającego się w sobotę Rzeszów Jazz Festiwal 2023

zdjęcie: Mike Stern gwiazdą rozpoczynającego się w sobotę Rzeszów Jazz Festiwal 2023 / fot. PAP
fot. PAP
Mike Stern, uznany amerykański gitarzysta fusion jazzu będzie gwiazdą 11. Rzeszów Jazz Festiwalu, którego koncertowa część rozpocznie się w sobotę. W programie imprezy, która potrwa do 18 listopada, znalazło się łącznie sześć koncertów oraz wystawy.
REKLAMA

Festiwal zainauguruje w sobotni wieczór recitalowy występ harfistki Agnieszki Greli–Fedkowicz w kościele o. Dominikanów. Koncert odbędzie się w ramach tradycyjnych Zaduszek.

Podczas pozostałych festiwalowych wieczorów zagrają: trio gitarzysty Jakuba Żołubaka prezentujące klimatyczny, przestrzenny jazz z wpływami innych gatunków (w Kinie za Rogiem Cafe) i legendarny wirtuoz wibrafonu i jego elektrycznej odmiany–Bernard Maseli wraz ze swoim trio Dragonflies Project, które tworzą dwie instrumentalistki: Klaudia Wachtarczyk i Justyna Mikrut (w Rzeszowskich Piwnicach).

Nie zabraknie też tradycyjnego już dnia dla studentów kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak zapowiedział rzecznik Rzeszów Jazz Festiwal Bartłomiej Skubisz, podczas koncertu „Barwy Jazzu” w Rzeszowskich Piwnicach studenci zaprezentują przygotowany przez siebie program zakończony jam session.

Najgoręcej zapowiadają się ostatnie festiwalowe dni. W piątek, 17 listopada, w Teatrze Maska odbędzie się wyjątkowy koncert „Tribute to Zbigniew Jakubek” prezentujący muzykę zmarłego w maju wybitnego pianisty, kompozytora i pedagoga związanego z Rzeszowem.

„Koncert będzie połączony z premierą pośmiertnej płyty Zbigniewa Jakubka dokończonej przez jego przyjaciół z Markiem Radulim na czele. Tego wieczoru zagra zespół w składzie: Marek Raduli, Rafał Stępień, Tomasz Grabowy i Paweł Dobrowolski” - wyjaśnił Skubisz.

Dodał jednocześnie, że na finał, 18 listopada, również w Teatrze Maska, zagra największa jak dotąd gwiazda w 11-letniej historii Rzeszów Jazz Festiwal; amerykański gitarzysta fusion jazzu Mike Stern - wystąpi ze swą partnerką Leni Stern i z zespołem.

„Mike Stern to absolutnie topowa postać w świecie gitary. Nagrywał i koncertował z wielkim Milesem Davisem, Brecker Brothers czy Jaco Pastoriusem. Wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, uznany za jednego z najważniejszych gitarzystów wszechczasów przez magazyn Down Beat” – podkreślił rzecznik festiwalu.

Publiczność będzie mogła obejrzeć wystawę prac malarskich wykonanych podczas poprzednich festiwali, której wernisaż odbędzie się we wtorek w Rzeszowskich Piwnicach oraz, dostępną już od października na parterze C.H. Plaza w Rzeszowie, wystawę fotografii koncertowej z zeszłorocznego wydarzenia, autorstwa Beaty Czyżewskiej.

Organizatorem Rzeszów Jazz Festiwal jest Tomasz Drachus i Stowarzyszenie Art Motive. (PAP)

Autorka: Agnieszka Pipała

api/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany