kategoria: Na Sygnale
15 wrzesień 2023

24-letni kierowca tira z zarzutem sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym w Konotopie

zdjęcie: 24-letni kierowca tira z zarzutem sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym w Konotopie / fot. PAP
fot. PAP
Zarzut sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, której skutkiem była śmierć człowieka i liczne obrażenia u wielu osób, usłyszał w piątek 24-letni Marcin B., kierowca ciężarówki, która zderzyła się z autobusem przewożącym młodzież szkolną w Konotopie – powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski.
REKLAMA

24-letni kierowca tira Marcin B. zatrzymany po wypadku w środę doprowadzony został w piątek do Prokuratury Rejonowej w Drawsku Pomorskim, gdzie usłyszał zarzut sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym.

"Skutkiem tej katastrofy była śmierć 59-letniego kierowcy autobusu oraz obrażenia ciała, w tym złamania, naruszające czynności narządów na okres powyżej 7 dni u innych pasażerów oraz narażenie pozostałych na uszkodzenie ciała" – przekazał PAP prok. Gąsiorowski, informując, że Marcin B. jest podejrzany o czyn z art. 173 par. 1 i 3.

Jak ustaliła prokuratura, podejrzany kierował samochodem ciężarowym z nadmierną prędkością, niebezpieczną i niedostosowaną do warunków drogowych. Jezdnia była śliska po deszczu.

Prok. Gąsiorowski podkreślił w rozmowie z PAP, że z zapisu tachografu wynika, że kierowca jechał ponad 90 km/h przy obowiązującym nakazie ograniczenia prędkości do 60 km/h w miejscu, gdzie doszło do zderzenia z prawidłowo poruszającym się autobusem. "Umyślność sprowadzenia katastrofy w ruchu drogowym wynika z nadmiernej prędkości" – zaznaczył prokurator. Dodał, że Marcin B. nie był pod wpływem alkoholu i narkotyków, gdy doszło do zderzenia.

"Marcin B. przesłuchiwany w prokuraturze nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Podał, że on tą ciężarówką jeździł rzadko, nie znał jej stanu technicznego" – przekazał prok. Gąsiorowski.

Prokuratura złożyła wniosek do Sądu Rejonowego w Drawsku Pomorskim o tymczasowy areszt podejrzanego na okres trzech miesięcy.

Do wypadku doszło w środę po godz. 16 na drodze wojewódzkiej nr 175 w Konotopie (woj. zachodniopomorskie). Zderzyły się tam samochód ciężarowy z liniowym autobusem PKS Złocieniec, którym młodzież wracała ze szkoły z Kalisza Pomorskiego do domów w Drawsku Pomorskim. W autobusie, łącznie z kierowcą, było 18 osób, wszyscy oni zostali poszkodowani. Tylko kierowca tira nie odniósł żadnych obrażeń. Najciężej ranny został 59-letni kierowca autobusu, mieszkaniec drawska Pomorskiego, który śmigłowcem LPR został przetransportowany z miejsca wypadku do szpitala klinicznego w Szczecinie. Niestety w czwartek zmarł. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany